Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Araç muayene zammı kapıda

Araç muayene ücretlerine gelen

Araç muayene ücretlerine gelen %14.47’lik zam, oranıyla akıllarda soru işareti bıraktı. Gazetemiz adına görüşlerini sorduğumuz Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ile Çanakkale Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, araç muayene istasyonlarının personel dışında bir gideri olmadığına dikkat çekerek zamma tepki gösterdi.

Kara Yolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu’nun yaptığı düzenlemelere göre; yeni yılda araç muayene ücretleri yaklaşık %15 oranında artacak. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile belirlenen 2018 zammı %14.47 oranındaki artışıyla ticari araçları olduğu kadar sıradan araç sahiplerini de etkileyecek. Yılda bir muayene zorunluluğu olan ticariler ve iki yılda bir aynı zorunluluğu olan araçlar artık daha fazla ücret ödeyecek.
Belirlenen ve 1 Ocak 2018’den itibaren hayata geçirilecek yeni ücretler; KDV dahil muayene ücretleri otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 267.86 liradan 305.62 liraya, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 198.24 liradan 226.56 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 101.48 liradan 115.64 liraya yükseldi.

“HEPSİ ESNAFA KÜLFET”
Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; her türlü zammın esnafı külfet altında bıraktığını ifade etti. Demir,  zammın neye göre yapıldığını sorgulayarak şöyle konuştu: “Neye dayanarak zam yapılıyor? Gider nedir? Tek maliyet asgari ücretler. Ben başka bir maliyet görmüyorum. Yeni yıl için asgari ücret ve sigortalarda bir artış olabilir. Ancak bunu karşılayacak miktardan daha fazla zamdan söz ediliyor. Maliyette ne arttı da bu kadar zam yapıldı? Muayene istasyonlarında benim gördüğüm maliyet artışı sadece asgari ücret ve sigorta, başka yok.
Trafik sigortaları da artıyor, MTV zamları var; bunlar hep esnafa külfet. İndirim de yapıldığı oluyor ama indirimli hali bile fazla. Yani nereden gelirse gelsin bunların hepsi esnafa külfet haline geliyor. MTV tüm araç sahiplerine geliyor ama ticarilere daha ılımlı olmalı. Mesela 65 yaş üzeri bedava. En azından MTV’de indirim yapılarak dengelenebilir. Ayda 600 lira veriliyor bize ama belki de bu miktar bir kişiyi ancak karşılıyor.  Hepsi ekstra bizim esnafımıza külfet. Bunun maliyeti belirlenip de ona uygun bir zam yapılabilir. Kaç kişi çalışıyorsa maaş ve sigorta zammı hesaplanıp ona göre bir zam yapılmalı onun fazlası ise tamamen bize külfet.”

“PERSONEL DIŞINDA GİDER YOK”
Çanakkale Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit de Demir ile aymı görüşü paylaşarak giderin olmamasına dikkat çekti. Berkit, “Araç muayenesi zorunlu bir uygulama. Personel giderinin dışında bir giderleri yok. Neden zam yapıldığını anlamıyoruz. 14.7 az bir zam değil. Alıştık artık her tarafımız zam. İşletmeciliği de yurtdışı ortaklı. Burada da nedenini soruyorum. Bazı şeylerin özelleştirilmeden kurtarılıp millileştirilmesi gerekiyor. Neden bizim ülkemizin insanları işletmiyor? Sadece asgari ücretle çalışanlar var orda. Ticarilerde her yıl, ticari olmayanlarda iki yılda bir muayene zorunluluğu var.” dedi.

Yıldız Sağlam – G.Nermin Yıldız

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech