Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Markette ilaç satışına Karaata’dan açıklama

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz gün

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz gün yayınladığı açıklamayla 250 ilacın reçetesiz olarak satışının  yalnızca eczanelerde yapılacağını açıklayarak, “Markette İlaç Satışı” başlıklarına açıklama getirdi. Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata, konuyla ilgili gazetemize açıklama yaptı.


Son birkaç gündür gündemde yer alan “Markette İlaç Satışı” başlıklı haberlerin ardından Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı yeni açıklama ile reçetesiz ilaçların eczanelerde satılacağı açıklandı.  Belirtilen 250 ilaç, yapılan açıklamaya göre; marketlerde satılmak yerine reçetesiz ilaçlar olarak eczanelerde eczacıların kontrolünde satılacak. Bu ilaçların ise reçetesiz olmaları doktorların yazmayacağı anlamına gelmiyor.
Bu 250 ilacın arasında; basit ağrı kesiciler, dışarıdan sürülen böcek sokmaları ve benzeri durumlarda verilen kremler, sindirim sistemi ilaçları, anti asit mide ilaçları, kabızlık için şekerli su içeren  ilaçlar, dermatolojik ilaçlar, boğaz pastilleri, okaliptüs içeren ürünler yer alıyor.

Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karata “Sağlığı direk etkileyen ilaçlar olmadığından eczacı kontrolünde verilmesinde bir sakınca görmüyorum.” diyerek konuya ilişkin görüşlerini şöyle anlattı: “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı yeni açıklamaya göre, o 250 ilaç eczanede satılacak. Basında konuya ilişkin birçok haber yer almaktadır. Eczanede gördüğünüz tüm ilaçların OTC (Over the Counter) grubu dediğimiz bazı ilaçların Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olanlar hariç, Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaçların hepsine “Reçete ile Satılır” ibaresini eklemektedir. “Reçetesiz Satılır” ibaresi bulunan 250 ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı. Fakat o ilaçların hepsi bitkisel değil, içlerinde yine kimyasal formülasyonu olan ürünler de var. Biz bunlar için “Reçetesiz Satılır” denirken, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemesinden çıkmasını algılıyoruz. Çünkü SGK bu tür ilaçları reçetesiz satışa girince ödeme çıkaracaktır.”

İLAÇLAR MARKETLERDE SATILMAYACAK
Karaata, sözlerine ilaçların marketlerde satılamayacağını ifade ederek son verdi: “Reçete ile Satılır” ibaresi kaldırılan ilaçlar yine eczane dışında satılmayacak. Marketlerde satışı olmayacak. Çünkü eczacı ilacın ilmini yaparak okuldan mezun oluyor. Örneğin; reçetesiz ilaç isteyen hastaya tüm meslektaşlarım tansiyon hastası olup olmadığını, şekeri var mı yok mu soracaktır. Bunları marketlerde asla kimse soramaz. Kimse ilgilenmez. Reçetesiz satılması da ilacın hiçbir etkisi olmadığı anlamıyla gelmez. Bunlara bağlı olarak özellikle tansiyon ve şeker hastaları için yanlış ilaç kullanımı tehlikeli durumlar oluşturabilir. Aynı şey bitkiler için de geçerli. Bilinçsiz kullanım faydadan çok zarara da yol açabilir.
Biz Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına güveniyoruz. Bu 250 kalem ilacın, eczanelerde eczacının bilgisi dahilinde reçete olmadan satılabilmesinde bir sakınca görmüyoruz. Bu ilaçları doktorlar reçete edemez de denmiyor. Gerekli görüldüğünde yazılacak ama SGK ödemeyecek.”

Yıldız Sağlam – G. Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech