Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kredi kartlarına dikkat!

Kredi kartları ve firmalara

Kredi kartları ve firmalara ait sadakat kart puanları, yıl sonunda tüketicinin bilgisi olmadan sıfırlanıyor. Tüketici Hakları’na göre; hak ihlaline girse de birçok tüketici bu durumla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Çanakkale TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit, gazetemiz aracılığıyla vatandaşı bu durumun yasal olmadığını belirterek kredi kartları ile ilgili uyardı.

Kredi kartları ve firmaların sadakat kartlarında yıl boyu biriken puanlar, yeni yıla girilmesiyle sıfırlanacak. Bazı kartlar otomatik olarak bir sonraki yıla aktarım yaparken bazıları da tüketicinin bilgisi olmadan puanları sıfırlıyor. Tüketici haklarına göre ise bu durum yasal değil. Tüketicileri Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “Puanların yıl sonunda hiçbir uyarı yapılmadan sıfırlanması Tüketici Hakları’nın ihlal edilmesidir.” diyerek  tüketicilerin bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Berkit’in konuyla ilgili sözleri şöyle: “Tüketicilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Madem bununla ilgili bir kampanya düzenliyor. Yasada da bu var. Tüketiciye bilgi verilmeli.”

TÜKETİCİNİN AİDATSIZ KART TALEP ETME HAKKI VAR

Berkit; ayrıca tüketicilerin bilgilenmesi gerek diğer iki önemli konuyu şu şekilde özetliyor: “Tüketicilerin bilgilenmesi gereken konu şu; 1 yıl içinde 180 gün kullanılamayan kredi kartlarından aidat alınamaz. Bazı tüketicilerin çok sayıda kartı var. Kullanmadıklarından ücret alınamayacağını bilmeleri gerekiyor. Yani 180 gün hiçbir işlem yapılmayan kartlarda bankanın ücret talebi yasalarda yer bulmuyor. Tüketiciler, ilgili bankadan talepte bulunurlarsa eğer yıllık aidatsız bir kart alma hakları var. Yasalar bu konuda çok açık. Bankalar bunu yapmak zorunda. Yine yasalar diyor ki; verilecek kart, aynen aidatlı kart fonksiyonlarını içerecek. Limiti de, puanlama sistemi de benzer özellikleri de. Tüketiciler bunu bilmedikleri için yıllık aidatlar konusunda ses çıkarmıyorlar. Bazıları pazarlık yapıyor ama büyük çoğunluk sessiz kalıyor.”

Yıldız Sağlam – G.Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech