Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kaşdemir’den restorasyon açıklaması:”Hassasiyetle çalışıyoruz”

Bigalı köyünde bulunan Atatürk

Bigalı köyünde bulunan Atatürk Evi’nin restorasyonunun aslına uygun şekilde yapılamadığıyla ilgili çıkan haberler sonrasında Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir Atatürk Evi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çanakkale Savaşları esnasında Atatürk’ün Bigalı köyünde 6 gün süreyle karargah şeklinde kullandığı ‘Atatürk Evi Müzesi’ ile ilgili geçtiğimiz hafta ulusal bir gazetede çıkan habere göre; Atatürk Evi’nin restorasyonunun aslına uygun olmadan yapıldığı, tarihi dokuyla bağdaşmayan malzemelerin kullanıldığını, binaların dış cephelerinde ısı yalıtımı için mantolama olarak tabir edilen strafor malzemesinin kullanıldığı iddia edilmişti.

Basında çıkan bu ve buna benzer haberler üzerine Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir bir basın açıklaması düzenleyerek, restorasyon süreci ve kullanılan malzemeler konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

“BİZİM İÇİN HEM ÇANAKKALE SAVAŞLARI HEM ATATÜRK ÖNEMLİ”

Bigalı Köyü’nde Atatürk Evi önünde basın mensuplarına konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir şunları dile getirdi: “Atatürk, 1915 yılında Çanakkale Muharebeleri sırasında bu evi çalışma evi olarak karargah binası şeklinde kullanmıştır. Burada 6 gün gibi kısa bir süre kalmıştır. Daha sonra bu ev, ev sahibi tarafından 1970’li yıllara kadar bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Sonrasında ise kamulaştırılarak bir müze ev haline dönüştürülmüştür. Geçtiğimiz yıl göreve başladığımızda Atatürk Evi, zamana, coğrafi şartlara, doğa ve iklim koşullarına bağlı olarak ömrünü tamamlamış ve kullanılamaz bir hale gelmişti. Hızlı bir şekilde Başkanlığımızca karar alınarak ülkemiz için çok önemli olan bu evi restore edip tekrar ziyarete açmak için çalışma başlattık. Kurulumuzdan geçen proje sonrasında restorasyon süreci başladı. Milletimizin, buraya ilgisi çok fazla. Hem Çanakkale Savaşları hem de Atatürk bizim için çok önemli. Hassasiyetle çalışıyoruz. Çanakkale Kültür ve Varlıkları Koruma Komisyonunun projemizi onaylamasıyla ihalesi yapılarak, ilgili firma tarafından restore çalışmaları başladı. Amacımız bu işin aslına uygun ve özgün malzeme kullanılarak özgün bir şeklide yapılması.”

“ASLA YAPIYA ZARAR VERECEK MALZEME KULLANILMADI”

“Atatürk Evi ile alakalı gerek ilgili arkadaşlarımız, gerek işi yapan müteahhit firma gerek komisyonumuz evin aslına uygun bir şekilde restore edilmesi hususunda çok özen göstermekte. Özgün olmayan hiçbir malzeme kullanılmıyor. Asla ve asla yapıya zarar verecek, amacı dışında, özgün olmayan bir malzeme kullanılmamıştır. Asla mantolama yapılmadı. Asla fayans ve kalebodur kullanılmamıştır. Atatürk’ün savaşta kullandığı eşyaları evin içine döşeyerek teşhir ve tanzim yapacağımız için zemini sert hale getiriyoruz. Üst katta sıva, asla çimento değil. Kireç kullanılarak yapılmıştır. Atatürk’ün çalışma odasının olduğu oda zemini laminat parke değildir. Çok özen gösteriyoruz. Aslına en uygun şekilde bu evin restorasyonunu bitirip 18 Mart Törenlerine yetiştirmek istiyoruz.”

“RESTORASYONU ELEŞTİREN ÇANAKKALE SAVAŞI MERAKLISI GÖRMEDİM”

Boğaziçi Üniversitesinden Emekli Prof. Dr. Haluk Oral ise bu evin restorasyonu ile ilgili paylaştığı görüşünde şunları  belirtti: “Çanakkale Savaşının olduğu bu topraklardaki tarihin korunmasına çok önem veren bir sürü insan var. Bu alan içinde yapılan yanlışları hep eleştiriyorlar. Fakat Atatürk Evi ile ilgili bu restorasyonu eleştiren 1 tane Çanakkale Savaşı meraklısı görmedim. Neticede bu evde yapılan her şeyin güzel olduğunu düşünüyorum.”

Sonrasında  Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve beraberindeki kurum yetkilileri, restorasyonu yüklenici firma temsilcileri ve basın mensupları evin içini gezdi.  Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında yüksek mimar olarak görev yapan Birsen İncel ve yüklenici firmanın temsilcisi Uğurcan Yavuz, restorasyon ve restorasyonda kullanılan malzemeler ile ilgili teknik bilgileri ve detayları basın mensupları ile paylaştı. Atatürk Evi’nin restorasyonunun 2018 yılının Şubat ayı başında bitmesi tanzim ve teşhirin de 18 Mart Törenlerine kadar yetiştirilmesi planlanıyor.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech