Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’den Taşeron Yasasına Tepki

CHP Çanakkale Emek Bürosu

CHP Çanakkale Emek Bürosu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Günay, Taşeron Yasası ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, anayasaya aykırı durumlardan ve taşeron işçi derneklerinden fikir alınmamasına “bu düzenleme eksiktir, gediktir” denilerek tepki gösterildi.

CHP Çanakkale Emek Bürosu İl Başkan Yardımcısı  Mehmet Günay, taşeron işçilerine verilecek kadro düzenlemesi ile ilgili açıklama yaparak; “Açıkça söylemek gerekir ki, bu düzenleme eksiktir, gediktir ve Anayasaya aykırı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu durum emekçilerin mağdur olmasına yol açabilecektir.” dedi.

Günay’ın kamuoyuna yaptığı açıklamanın devamında; “Taşeron işçilik ile OHAL arasında bir bağ olmadığı aşikardır. Keza OHAL döneminde çıkarılacak KHK’ların hükmü, Anayasal olarak OHAL süresi ile sınırlıdır. Halbuki, taşeron işçilere ilişkin düzenlemenin uygulanması OHAL süresinin sonrasında da devam edecek nitelikte, yani süreklidir. Dolayısıyla taşeron işçilere ilişkin düzenlemenin, KHK ile yapılması, açıkça anayasaya aykırıdır. İşçileri bekleyecek en büyük tehlike de anayasayı ihlal ederek sağlanan ‘hakkın’, yine aynı şekilde geri alınabilecek olmasıdır. Anayasanın 148. Maddesine göre OHAL KHK’ları ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesine başvuru yapılamamaktadır. Ancak geçmiş dönemde Anayasa Mahkemesi OHAL’de çıkarılan KHK’ların gerçekten OHAL ile ilgisi olup olmadığımı denetlemekteydi. Ancak içinde bulunduğumuz OHAL döneminde Anayasa Mahkemesi bu içtihadını bozarak bir hukuk garabetine imza atmış ve ilgili ya da ilgisiz hiç bir KHK’yı incelemeyeceğini açıklamıştır.” dedi.

“İKTİDAR EMEK KARŞITLIĞINI BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”
Günay, sözlerine son verirken ise işçi derneklerinin fikirlerinin alınmadığına değinerek şöyle konuştu: “Sonuç olarak, taşeron işçilere ilişkin düzenlemenin KHK ile yapılması ile birlikte, mağdur edilen, kadro kapsamına alınmayan emekçilerin Anayasa Mahkemesi’ne yapacakları başvurular da sonuçsuz kalacaktır. Hükümetin bu düzenlemeyi TBMM’ye ve milletin huzuruna getirmek yerine KHK ile çıkarmasının nedeni de bu olarak gözükmektedir. Meclis’ten yasa yoluyla yapılsa işçilerin her türlü hak arama yolu açık olacakken, şimdi bu hak fiili olarak ortadan kaldırılmıştır. Keza bu düzenleme yapılırken emekçiler dinlenmemiş, konfederasyonların sendikaların, taşeron işçi derneklerinin fikirleri alınmamış, bakanlık binalarında kapalı kapılar ardında kimseye sormadan bir KHK ile oldu bitti yaratılmıştır. TBMM’yi devre dışı bırakarak ben yaptım oldu anlayışı ile hareket eden iktidar, emek karşıtlığını bir kez daha göstermiştir.”

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech