Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ehliyette yeni sistem

Yeni yılda yapılacak olan

Yeni yılda yapılacak olan değişikliklerle ehliyet almak artık çok daha kısa sürecek. Direksiyon sınavı sırasında kullanılan formların yerini tabletler alırken e-sınav yöntemiyle her şey daha pratik ve güvenli hale gelecek. Sürücü kursları ise değişikliklerden memnun…

Her alanda karşımıza çıkan teknoloji değişikliği ehliyete de geliyor. Form ve listelerin yerini tabletler, şu anki sınav sisteminin yerini de e-sınavlar alacak. Normal süreci yaklaşık 90 günde tamamlanan ehliyet alımlarının, yeni uygulamalarla 35 güne düşürülmesi planlanıyor.
Direksiyon sınavlarında, Karayolları Trafik Kanunu gereği Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’ndan temin edilen formların yerine kullanılacak olan tabletler 2018 boyunca kademeli olarak Türkiye’ye yayılacak. Böylece sonuçlar anlık olarak bildirilmiş olacak. Sınav sisteminin değişikliği ise güvenlik, zaman ve daha az kağıt kullanımları ile topluma yarar sağlayacak. Sürücü kursları ise durumun faydalı olacağı konusunda hemfikir.

Cemil Özağı – Hedef Sürücü Kursu
“Sınav değişikliği zaman açısından çok iyi olacak. Sınavlar iki ayda bir yapılıyordu. 15 gün içerisinde sınava girme olanağı oluyor. Hatta neredeyse 1 ay içinde kayıt ve sınav gibi işler halledilebiliyor. Sınavlarımız Şoförler Odası’ndan aldığımız belgeler ile yapılıyordu. Şimdi bu belgelerin yerini tablet alacak.”

Okan Sezgin – 18 Mart Sürücü Kursu
“Sürücü kurslarında aslında birçok faydalı değişiklik yapıldı. Yeni yılda da çağımıza uygun olarak hem zaman hem de güvenlik açısından yapılan değişikliklerin çok şey katacağını düşünüyoruz. Şu an test usulü sınavlara giriliyor Çanakkale’de. Ehliyetin basılması toplamda 90 gün alırken 35 güne düşecek. Bu bizim hayalimizdi. Yavaş yavaş ve düzenli değişiklikler yapılacak. Kağıt israfı açısından çok önemli bir yol alınmış olacak bu uygulamalarla bu da en iyi yanı. Yüz tanıma sistemi ile girilen sınavlar joker dediğimiz başkasının yerine sınava girme olayını da ortadan kaldırabilir.”

Ayhan Çetin – Ay Yıldız Sürücü Kursu
“Elektronik sınav tercihen yapılacak. İsteğe bağlı bir durum. Şu anda Balıkesir, Bursa gibi illerde yapılıyor. Kişi sayısına ulaşıncaya kadar sınav yapılmıyor bu sebeple bazen zaman açısından daha da geç oluyor. Çanakkale’de de bu uygulama başlarsa güzel olur. Önceden araçtaki kurul bir liste ile işaretlemeler yaparken kağıdın yerini tablet alacak. En güzel yanı ise kağıt israfının önüne geçilmesi olacak. Sınav kağıtları, listeler, defterler çok fazla kağıt kullanımı yapılıyor. Evrak işinin elektronik olarak değişmesi faydalı olacak.”

Yıldız Sağlam – G.Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech