Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zeytin ağaçları kara dayanamadı

Ezine ve Geyikli Beldesindeki

Ezine ve Geyikli Beldesindeki zeytin tarlalarında bulunan çok sayıda zeytin ağacının dalları, yağan kar nedeniyle kırıldı.

Cuma akşamı kent merkezinde ve ilçelerde başlayan kar yağışı Çanakkale-Ezine arasındaki yolun bir süreliğine kapanmasına neden olurken, Ezine ilçesine bağlı Geyikli Beldesinde zeytin tarlalarında bulunan zeytin ağaçlarına da büyük çapta zarar verdi. Kent merkezine oranla daha yoğun kar yağışının yaşandığı Geyikli beldesinde ve beldeye bağlı köylerde zeytin ağaçlarının dalları mahsulle beraber kar ağırlığına dayanamayarak kırıldı. Beldedeki zeytin ağaçlarının yarısına yakınında dalların kırılması kaynaklı büyük zarar meydana geldi.

Konuyla alakalı Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, gazetemize açıklamalarda bulundu. Kaya, açıklamasında şunları dile getirdi: “Özellikle dallarında zeytin mahsulü bulunan dallarda ani bastıran kar yağışının da yaptığı ağırlıkla kırılmalar meydana geldi. Zararın boyutları hakkında net Bir şey söylemek şu aşamada doğru değil. Bana ulaşan üreticiler zeytini alınmamış dallarda kırık meydana geldiğini belirtti. Sahip olduğu tarladaki zeytin ağaçlarında zarar meydana gelen çiftçiler eğer Tarsim sigortası yaptırdıysa sigorta kapsamı ve teminatı çerçevesinde başvuruda bulunabilirler.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech