Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vuslatın 744. Yıldönümü

Mevlana Celaleddin Rumi, vuslatının

Mevlana Celaleddin Rumi, vuslatının 744’ncü yılında Gelibolu Mevlevihanesi’nde anıldı.
Tören, Gelibolu Mevlevihanesi’ni Koruma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Semazenleri işbirliğinde düzenlendi.

Etkinliğe, Vali Orhan Tavlı, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, Karadağ Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dzemo Redzematovic, İslam Birliği Gençlik Derneği Başkanı Sadmir Hadzidic, Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Makedonya İslam Birliği Genel Sekreteri İrsal Jakubi, Slovenya Müslümanları Müftülüğünden İfet Suljic ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

Vali Orhan Tavlı törende yaptığı konuşmada; “Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vefatının 744’ncü yılında rahmetle anmak ve onun bıraktığı sevgi mirasıyla gönüllerimizi tazelemek üzere; Gelibolu Mevlevihanesi’nde bir araya geldik. Bize yüzyıllar boyu hakikatin yolunu gösteren istikamet üzere yaşamak için bize rehberlik eden büyük kılavuzların, ulu zatların izinden gitmeye devam ediyoruz. Bu zatların en önemlilerinden olan 8 asır önce Anadolu’ya gelen Mevlana Celaleddin-i Rumi yaşadığı dönemde dil, din, ırk ve inanç ayrımı gözetmeksizin herkesi kucaklayan ve bütün yaratılmışları, yaradanın birer emaneti kabul ederek, onlara hoşça bakan ve güzel gören düşüncesiyle çağını aşan ve evrensel değerler taşıyan önemli mesajlar vermiştir.” dedi.

“MEVLANA’NIN MERKEZİ BARIŞTIR”
“Mevlana’nın mesajlarında çağırdığı merkez sevgi ve barıştır.” diyen Tavlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hazreti Mevlana’nın insan ve aleme Allah sevgisini temel alan bakışı akıl ile gönül arasında kopukluğu gidermiş, böylece bilgi ile gönül dünyasını bütünleştirmiştir. Bu ana esaslar çerçevesinde ortaya çıkan anlayış ise Anadolu ve Osmanlı coğrafyasında etkin olmuş. Faklılıkları kaynaştırıp, barışı, kardeşliği, tesis ederek medeniyetimizin en önemli unsurlarından arasında yerini almıştır.”
Konuşmaların sonrasında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdül Settar Yarar tarafından Gelibolu Mevlevihanesi’nin sancağının replikası Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz’a takdim edildi. Mevlana Celaleddin Rumi’nin Vuslatının 744’ncü yıldönümü sema gösterisi ile sona erdi.
Mevlana Celaleddin Rumi’nin Vuslatının 744’ncü yıldönümü sema gösterisi ile sona erdi.

Yıldız Sağlam – G. Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech