Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Esnafın Kelepçesi; Yemek Kartları

İşverenler, işçilere yemek parasını

İşverenler, işçilere yemek parasını vermek yerine yemek kartı uygulamasını kullanıyor. Yemek firmaları da komisyon ile kazanç sağlarken yemek kartları küçük esnafın ayağına dolanıyor.

İşçiler, kartları yemek için değil market alışverişinde kullanmayı tercih ederken Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) üyesi restoranlar da yemek kartları için boykota gitmeye hazırlanıyordu. Yemek çeki/kartı yüksek komisyon oranlarının düşürülmesi için 27 Aralık günü yapılacağı açıklanan boykot kararı,  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile yapılan görüşmeden sonra erteledi. Bu gelişmelerin ışığında yemek kartlarının kullanımı hakkında Çanakkale’deki lokantacılar ile yemek kartlarını konuştuk.
Uzun süredir kullanılan yemek kartlarından en çok karın, işverenler ile lokantalar arasında aracılık yapan firmalar tarafından elde edildiği iddia ediliyor. İşverenler bünyesinde çalıştırdığı işçilere yemek paralarını vermek yerine firmalar aracılığıyla bu kartları veriyor. Böylece düşen fiyattan etkilenen taraf ise lokantalar yani küçük esnaf oluyor. Gün geçtikçe sahası büyüyen uygulama, esnafı da mecbur bırakarak kullanmama ihtimalini azaltıyor. İşçiye düşmeyen söz ise ona alternatif yaratarak market alışverişine yönlendiriyor.
Düşüncelerini sorduğumuz lokanta sahipleri ve uzun yıllardır bu işin içinde olan emekçiler, bu uygulamanın kendilerine bir faydası olmadığını ancak başka çare olmadığından kullandıklarını ifade ediyor. Esnafın kimisi ise eski usulden vazgeçmeyerek kendi yağında kavrulmayı tercih ediyor.

Ufuk Acar – Acar Lokantası
“Biz lokantamızda yemek kartı uygulamasını kullanmıyoruz. 8 yıldır bu işi yapıyorum, kullanmadık, kullanmayı da düşünmüyoruz. Zaten yemeklerimizi düşük fiyata veriyoruz. Bir de komisyona ödemek istemiyoruz. Sebze, meyve ve kullandığımız diğer malzemelerde fiyat artışı olunca esnaf zaten kendi maliyetini çıkaramaz oldu. Dolayısıyla komisyon da vermek istemiyor, tüm kazancın kendisinde kalmasını sağlamak istiyor. Kuru fasulyeyi 6-7 TL’ye alırken şimdi 15 oldu. Bir de kazandığımızdan oraya komisyon verirsek olmaz. Kurumsal firmalar daha çok bu yöntemi kullanıyor. Bizler alışverişimizi yapıyoruz, ürünü hazırlıyoruz ama bu firmalar hiçbir şey yapmadan bizden daha çok kazanç sağlıyorlar.”

Hasan Uygun – İkram Lokantası
“Biz yemek kartlarını kullanmıyoruz. Yüksek kesinti yapıldığı için tercih etmiyoruz. Zaten uygun fiyatlarda satış yapıyoruz, bir de komisyon vermek istemiyoruz. Bazı işletmeler mecburiyetten kullanıyorlar. Onlar da paralarını geç alıyor. Müşterilerimizden çok soru almıyoruz. Çünkü onlar da farklı bir kullanım biçimi geliştirmişler. İşçiler de yemek için cebinden harcayıp kartları markette kullanıyorlar. Bu yapılacak olan boykotun da bir işe yarayacağını sanmıyorum.”

Mehmet Selvi – Şahin Lokantası
“Lokantamızda kart uygulamasını kullanıyoruz. Memnuniyetimiz olsa da komisyon olmasa daha iyi olur diyoruz. İşverenler ve lokantalar aracısız olarak anlaşsa, komisyon ortadan kalksa belki bu sorun çözülebilir. %8 komisyon %8 KDV ödüyoruz. Paramızı da 40 gün sonra alıyoruz. Para kazanmıyoruz ama mecbur kullanıyoruz. Kullanmayanlar da var, keşke biz de kullanmasak ama merkezi bir yerimiz olduğundan çok fazla talep alıyoruz. İşçilerin bazıları da kartlarını markette kullanıyor. Boykottan sonra bir şey değişeceğini düşünmüyorum yine aynı devam eder.”

Nazım Çalışkan – Trakya Lokantası
“Faydasından çok zararı olduğunu düşündüğümüz için kullanmıyoruz. Daha önce çalıştığım yıllarda kullanıldığını biliyorum. Komisyon ödemek istemiyoruz tabi. Oranlar da oldukça yüksek. Bu yüzden taraftar değiliz. Bu uygulamayı kullanmak şirketleri işine geliyor. İşçiye para yerine kart veriyor. Bazı yeni uygulamalarda para elimize geçmiyor, biz de geçen yerlerde onu kullanıyoruz. Alışverişlerimizi yapıyoruz bu sefer de hesap karışıyor. Kullanan lokantaların sayısı git gide artsa da bu bir sorun. Ben burada çalışanım fakat patronlarımızın kullanmak istemediğini biliyorum. Firmalar bankalarla anlaşma yaparsa bence çözüm olabilir. Boykot halinde de çok değişiklik olacağını düşünmüyorum.”

Meydan Lokantası – Arif Kezer
“Merkezi bir yerde olduğumuz için çevreden gelen müşterilerimiz hep bu kartı talep ediyor. Mecburen kullanmak zorunda kalıyoruz. Bize bir şey kazandırmıyor. Bazı durumlarda nakit paraya bile çeviremiyoruz. Kartlar kazancımızı çok fazla düşürüyor. İşverenler ve lokantalar anlaşsa sorun belki çözülebilir ama bu da çok zor bir ihtimal. Bir de bu cihazları alırken depozito ödemesi yapıyoruz. Her yönden bize zarar. Ama bir yandan da müşteri kaybetmemek için kullanmak zorunda kalıyoruz.”

Nermin Yıldız – Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech