Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ziraat Mühendisler Odası Genel Kurulu yapıldı

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesinin Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yarın yapılacak Yönetim Kurulu seçimi için asil ve yedek üyeler ile delegeler belirlendi.  Genel Kurul’un gündeminde aidatını ödemeyen üyelere başlatılacak icra konusu da yer aldı.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Genel Kurul Toplantısı bugün yapıldı.  Açılış konuşmaları,İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından 2017 faaliyet raporu ile 2017, 2018 bütçeleri oylandı. Oylamaların ardından yarın yapılacak Yönetim Kurulu seçimi için asil ve yedek üyeler ile delegeler belirlendi.

Asil ve yedek üyeler ile delegeler belirlendikten sonra sıralama için kura çekildi.   Sırasıyla, Cafer Türkmen, Behsat İşeri, Mustafa Yıldırım,Nuri Erecek,Türker Savaş,  Tuncay Dönmez Eftal  Ceylan, Şener Gürsel, Serkan Yurdabak,Ümit Yener Günalay, Mustafa Uğurtan Uzunöz,  Serdar Kızılcık, Seçkin Kaya ve Korhan Bosdan asil listeden aday oldu.

“AİDATINI ÖEDEMEYENLERE İCRA İŞLEMİ BAŞLATILMASI YÖNETİMİ ÜZMÜŞTÜR”

Açılış ve kapanış konuşmalarını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş odaların ve meslek örgütlerinin önemine değinerek oda üyelerinin daha aktif olması gerektiğini ifade etti.  Aidatlar ve bilirkişilik konusunda odanın sıkıntıları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Savaş; ” Bildiğiniz gibi 7 Nisan 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile TMMOB’ne bağlı odalar üzerindeki idari ve mali denetime yetkili bakanlıklar belirlenmiştir. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olan Ziraat Mühendisleri Odası’nın denetimler sonucunda yasal bir yaptırımla karşı karşıya kalmaması için Genel Merkez tarafından üye aidat borçlarının tahsil edilmesine yönelik bir girişim başlanmıştır. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Ne yazık ki aidatların ödenme oranı %20 dolayındadır. Hâlbuki Odamıza üye olmakla aidatı ödeme yükümlüğü kabul edilmektedir. Odamıza üye olduğundan beri hiç aksatmadan aidatını ödeyen üyelerimiz vardır. Aslında Oda yönetimi olarak yalnızca ilgili bakanlığın mali denetimi sonucu yaptırım gelebilir korkusuyla değil, aidatını hiç sektirmeden ödeyen üyelerimizin hakkını korumak için de gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Öte yandan hem Genel Merkezimiz ve hem de Şubemiz tarafından aidat borcu olan üyelerimiz defalarca uyarılmıştır. Bu amaçla son olarak sistemimizde mevcut adreslere icra işlemi başlatılabileceğine ilişkin uyarılar da gitmiştir. Tebligatların bir kısmı, üyelerimizin sistemdeki adreslerini güncellememelerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle ulaşmamış olabilir. Az da olsa bir kısım üyemize Genel Merkez tarafından icra işlemi başlatılmıştır. Ancak bu durumun şube yönetimimizi ne denli üzdüğünü herhalde söylememe gerek yoktur.”

Bilirkişilik konusunda da sorunlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaş; ” Ne yazık ki üyelerimize yönelik yaptığımız etkinliklerimizin hiçbirisi kamu bilirkişiliği koordinasyon toplantısı kadar ilgi görmemektedir. Diğer yandan ise bu konuda birilerini kolladığımız şeklinde bir takım dedikodular duyuyorum. Dedikodu diyorum zira bu konudan mağdur olan ya da rahatsızlık duyan hiç kimse yönetimimizle resmi olarak görüşmemiştir. Geçtiğimiz iki dönemde de yönetimimizin büyük bir kısmının bilirkişilik ile ilgisi olmamıştır. Bu konudan şikâyeti olanlar da kamu bilirkişiliği konusunda havuz sistemini herhalde çok iyi bilmektedirler. Herkesin de bildiği gibi bu konuda da yönetimimizin, tarafları buluşturmak dışında bir dahli yoktur.” dedi.

Prof. Dr. Savaş dilek ve temenniler kısmında da tek söz alan isim olarak aidat konusuna değindi ve ” Odamızın üyelerinden başka gücü yoktur. Aidat olduğu için de üyelerin odadan ayrılması ayrıca üzücüdür. Oda bana ne veriyor ki diyenler var, oda kişiye bir şey kazandırmaz. Mesleğe kazandırır. Türkiye’deki en aktif ve muhalif odalardan biri odamız üyeleri ne derece etkinlik ister, etkinlilere katılırsa o derece güçleniriz.” dedi.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech