Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aile Hekimliği Sistemi İşlevsel Mi?

Hastanelerde yaşanan hasta yoğunluğuna

Hastanelerde yaşanan hasta yoğunluğuna 2006 yılında uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği sistemi çözüm oldu mu? Aile Hekimliği sistemi işlevsel bir sistem midir? Vatandaşların merak ettiği bu soruların cevaplarını Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy cevapladı. Erensoy sistemin İşlevsel olmadığı yorumlarında bulundu.

2006 yılında Sağlık sisteminde yapılan düzenleme ile her mahallede aile hekimi olması kararlaştırıldı. Ve mahallelere Aile Sağlığı Merkezleri kuruldu. 11 yıldır uygulamada olan aile hekimliği sistemi ne denli düzenli bir biçimde çalışıyor. Aile hekimliği sistemi işlevsel bir şekilde çalışıyorsa hastanelerdeki yoğunluk neden bitmiyor. Vatandaş bu soruların cevaplarını merak etti. Aile hekimliği sistemi daha işlevsel kullanılmış olsa hastanelerdeki yoğunluk bitebilir ve doktora ulaşmak kolay olacağından daha kaliteli hizmet alınabilir yorumlarında bulunuldu.

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy gazetemize aile hekimliği hakkında hekimlerin yaşadığı sıkıntıları ve sistemin nasıl işlediği hakkında bilgilendirmelerde  bulundu.

“Her Aile Hekimine 3.000-4.000 İnsan Kayıtlıdır”

Erensoy konu ile ilgili, “2006 yılından itibaren uygulamaya koyulan aile hekimliği sisteminde koşullar uygun olmadığı için sevk zincirinin uygulanamaması bir sorundu. Oysa aile hekimliği sisteminin uygulamada olduğu hiçbir ülkede aile hekimi görmeden hastanelere direk başvuruda bulunamazsınız. Bunun amacıda zaten birinci basamakta çözülebilecek sorunlar için hastaneleri meşgul etmemektir. Ancak kişi tabanlı olarak uygulamaya geçen aile hekimliği sisteminde her aile hekimine 3.000-4.000 insan kayıtlı durumdadır ve ortalama 1.500-2.000 insanın kayıtlı olduğu Avrupa’daki aile hekimliği sistemindeki gibi sevk uygulamasını bu haliyle başlatmak onu işlevsiz kılacaktır.

Burada aile hekimliği sistemindeki gibi sevk uygulamasını bu haliyle başlatmak onu işlevsiz kılacaktır. Bu noktada aile hekimliği sistemine geçilme sürecinde TTB’nin Sağlık Bakanlığı’nı uyardığını, türkiye nüfusunun ve hekim sayısının ancak bölge tabanlı sağlık ocağı sistemine ya da bölge tabanlı aile hekimliği sistemine uygun olduğunu söylediklerini hatırlayalım.

“Aile Hekimliği Sistemine Acillerde Çalışan Personel Geçiş Yaptı”

Aile Hekimliği sistemine geçiş sürecinde acillerde çalışan ciddi bir deneyimli hekim potansiyelide aile hekimliğine geçiş yaptı. Aile hekimliği, maddi olarak da çalışma koşulları açısından da acil polikliniklerde çalışmaktan daha avantajlıydı. Dönem dönem merkez ve özellikle ilçe hastaneleri acillerinde pratisyen hekim sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Böyle durumlarda acil hekimleri ya daha sık nöbet tutmak zorunda kalıyor ya da uzman hekimler acil nöbetine ortak olmak durumunda kalıyorlar. Acilde çalışan hekimlerin zaten fazla olan mesai saatleri, hekim azlığı nedeniyle katlanılması zor insaklık dışı çalışma saatlerine dönüşüyor. Sağlık Bakanlığı’nın plansız ve öngörüsüz kararlarının bedelini branş hekimleri ödüyor” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech