Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devrim şehidi Kubilay unutulmadı

Eğitim İş Çanakkale Şube

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 23 Aralık 1930’da Menemen’de vahşice şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı andıkları yazılı bir mesaj yayımladı.

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu şehit edilmesinin yıl dönümünde Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anarak bir mesaj yayımladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet’e ve Atatürk devrimlerine inanmış Mustafa Fehmi Kubilay, bağlı olduğu değerler adına canını hiçe saymış, Cumhuriyet’in korunması uğruna ulusumuzun hiçbir özveriden kaçınmayacağının göstergesi olmuştur. Kubilay, Ulu Önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi ‘Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren’ bir simge ve ‘devrim şehidi’ olarak ulusumuzun gönlünde ölümsüzleşmiştir. Yeni harflerle eğitime karşı çıkan gericiler tarafından Kubilay’ın şehit edilmesinin ardından Atatürk yayınladığı taziye mesajında; ‘……Kubilay Bey şehit edilirken, mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında, ahaliden bazılarının onlara alkışla destekte bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir…’ demiştir. İşte o gün orada alkışlayan zihniyet bugün hala varlığını sürdürmektedir. Bugün hala Atatürk devrimlerini içine sindiremeyen bazı çevreler, yeni Türk alfabesinin kaldırılmasını, Osmanlıca ve Arapça’nın okullarda zorunlu olarak okutulmasını, karma eğitime son verilmesini talep etmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bir yandan uygar dünya ile bütünleşme yolunda ilerlerken, öte yandan Cumhuriyet’in dayandığı değerler sistemine yönelen tehditlere, Atatürk devrimlerini içine sindiremeyen çevrelere karşı da kararlı bir savaş vermek zorundadır. Türkiye, ulus egemenliğine dayanan, laik ve demokratik bir Cumhuriyettir. Bu yapının korunması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olarak varlığını sonsuza kadar sürdürebilmesinin en önemli koşuludur. Eğitim-İş olarak diyoruz ki; her öğretmen bir Kubilay olmalıdır. Bütün eğitim-bilim çalışanları ve halkımız, bağnaz düşüncelerin, kişi, toplum ve devlet yaşamını etkilememesi için duyarlı olmalı, Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda ilerici atılımları ilk günkü bilinçle sürdürmelidir. Atatürk İlke ve Devrimleri, cumhuriyetin kazanımları için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, ulusumuzun duyarlılığı ve sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Kuşkusuz Türk ulusu Yüce Atatürk’ün aydınlattığı yolda ilerleyecek, cumhuriyetimize, ulusal değerlerimize bağlılığını her koşulda gösterecektir. Devrim şehidimiz Kubilay’ı minnetle anıyor, huzurunda saygıyla eğiliyoruz.”

“CUMHURİYET HAYATİYETİNİ KUVVETLENDİREN SİMGE”

Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli  irtica olayı olan ‘Kubilay Olayı’nın 87.yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımlayan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, asteğmen ve öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın Menemen olaylarında Cumhuriyet değerlerini korurken canı pahasına gösterdiği kararlılıkla ‘devrim şehidi’ olarak simgeleştiğini, yurttaşların gönlünde ölümsüzlüğünü her zaman koruduğunu bildirdi.

Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarının Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren bir simge olarak ulusumuzun gönlünde yerini her zaman koruduğunu vurgu yapan Başkan Özacar’ın yazılı açıklaması şöyle:

“23 Aralık 1930 tarihinde gerçekleştirilen Menemen Olayı, Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve  inkılaplarına karşı yapılmış gerici bir olaydır. Laik Cumhuriyetimize ve onun yılmaz savunucularına karşı bir grup yobazın başlattığı Menemen olaylarında acımasızca katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı ‘devrim şehidi’ olarak aramızdan ayrılışının yıldönümünde en acı duygularımızla anıyoruz.

87 yıl önce canları pahasına Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma kararlılığı bugün de cumhuriyet ile ulusal birliği koruma ve savunma kararlılığının temel harcıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Menemen olaylarında ‘Kubilay temiz kanı ile Cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.’

Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yoldan hiçbir zaman sapmayacağımızı, tam bağımsızlık, toprak bütünlüğü, ulusal birlik ülküsünden ayrılmayacağımızı belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’ni canı pahasına savunan şehit asteğmen Kubilay’ı ölümünün 87. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyorum.” Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech