Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Manşet

Kazı devam edecek mi?

Fevzipaşa Mahallesi Çarşı Caddesi’nde başlayan inşaat faaliyetlerinin durdurulmasıyla başlayan arkeolojik kazılarda tarihi izlere rastlanmıştı. Kazı hakkında çıkan haberlerin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ile Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca dün bir açıklama yaptı. Açıklamada alandaki yapılarda sikke ve Çanakkale seramikleri bulunduğu belirtilirken, kazının devam edip etmeyeceğinin kurula bağlı olduğu belirtildi.

Fevzipaşa Mahallesi Çarşı Caddesi’nde İş Bankası’nın karşısında bulunan ve iş merkezi yapılmak üzere başlatılan inşaat faaliyeti, geçtiğimiz aylarda durdurulmuştu. Durdurulan inşaat faaliyetlerinin ardından Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Müze Müdürlüğü denetiminde araştırılan kazı alanında bir süredir çalışma yapılmıyordu. Son günlerde edinilen bilgilerden de anlaşıldığı üzere, alandaki kazı yeniden başladı. Kazı alanındaki görüntüler incelendiğinde kalıntıları görülen yapıların büyük bir kısmının açığa çıkarıldığı görüldü. Kazı alanının değişen görüntüsü ise gündemi günlerdir meşgul ediyor.

Yaptığı açıklama ile soruları yanıtlayan İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz’un konuya ilişkin açıklaması şöyle: “İlimiz, Merkez İlçe, Fevzipaşa Mahallesinde bulunan, Kentsel Sit Alanında ve Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında I.Derece Koruma Alt Bölgesinde kalan, özel mülkiyete kayıtlı, 32L-4D pafta, 143 ada, 13, 14, 20, 21, 44 ve 45 parsellerde mülkiyet sahibinin Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne parsellerin tevhidi ve avan projesi için yapmış olduğu müracaat sonucu alınan Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 21.08.2017 tarih ve 3999 sayılı kararı doğrultusunda Müdürlüğümüz denetiminde 25-27 Eylül 2017 tarihlerinde sondaj çalışmaları gerçekleştirilerek konuya ilişkin hazırlanan uzman raporu, bilgi ve belgeler Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 06.10.2017 tarih ve 4440 sayılı yazısı ile Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne iletilmiştir. Buna göre; Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 28.11.2017 tarih ve 4232 sayılı kararıyla yapılan sondaj çalışmalarının tüm parsel yüzeylerini kapsayacak şekilde Müdürlüğümüz denetiminde genişletilerek çalışma sonrasında hazırlanacak kapsamlı rapor, bilgi, belge, fotoğraflar ve çalışma sonucuna ilişkin rölövenin kurula iletilmesine karar verilmiştir.”

KAZININ DEVAMLILIĞI KORUMA KURULUNA BAĞLI
Günlerdir gündemin üst sıralarında yer alan konu üzerine yapılan açıklamalarda Dokuz, karar kapsamında 11.12.2017 günü başlayan çalışmaların neticesinde hangi döneme ait kalıntıların açığa çıkarıldığını ise şöyle açıkladı: “Daha önce yapılan sondajlarda ve gerekse yapılan genişletme çalışmalarında ortaya çıkmış olan yapı temel izleri ile birlikte çıkan buluntular birlikte değerlendirilmiş olup burada ki yapılaşmanın 19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın ikici yarısının başlarına tarihlendirmek mümkündür. Çıkan buluntular arasında Çanakkale Seramikleri, geç dönem Osmanlı sikkeleri sayılabilir. Müdürlüğümüz denetiminde devam eden sondaj çalışmalarının bu hafta sonu bitirilmesi planlanmaktadır. Müdürlüğümüz uzmanlarınca hazırlanacak rapor, bilgi ve belgeler Koruma Kuruluna sunulacak olup parsellerin tevhidi ve avan projesi için yapmış olduğu müracaat değerlendirilecektir.”

Yıldız Sağlam

 

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech