Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kış çaylarına dikkat!

Havaların soğuması grip ve

Havaların soğuması grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için kullanılan bitkilerin satışını arttırdı. Aktardan alınan bilgiye göre; bu dönemde çok satılan bitki çaylarının işe yaraması için ise dikkatli kullanılması gerekiyor.
Kış aylarına girilmesiyle birlikte vatandaş şifayı bitkilerde aramaya başladı. Kış çayları ise aktarda en çok satılan ürünlerin başında geliyor. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için tüketilen kış çaylarının içerisinde birçok bitki yer alıyor. Bitkiler arasında genellikle; ıhlamur, adaçayı, papatya, hibiskus, zencefil, okaliptus yaprağı, havlıcan, tarçın, yayla çayı, portakal kabuğu bulunuyor. Bu bitkiler ayrı ayrı da satılarak kaynatma ya da demleme yöntemleri ile çay haline getiriliyor.
Aktar Ercan Metin (Metin Baharat) en çok satılan bitkilerin başında ıhlamur ve zencefilin geldiğini belirterek şu sözleri söyledi: “Kış aylarına girmemizle birlikte kış çayı dediğimiz bitkilerin karışımından oluşan çayları çok satmaya başladık. Ihlamur, adaçayı, zencefil gibi bitkiler bunların başında geliyor. İlaçların yanı sıra vatandaşlar grip ve soğuk algınlığından korunmak için alternatif olarak bitkilere başvuruyor. Genellikle 100 grama yakın paketlerde satıyoruz bitkileri, yeterli oluyor.”

KAYNATILANLAR VE DEMLENENLER KARIŞTIRILMAMALI
Aktar Murat Kurtarılmışcan (Kamar Baharat), bitkilerin nasıl kullanıldığının da faydası açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, kaynatılacak bitkiler ve demlenecek olanların karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Kurtarılmışcan’dan alınan bilgiye göre; zencefil, havlıcan, kuşburnu, tarçın, yenibahar gibi kök, kabuk ve tohumdan oluşan sert yapılı çayların kaynatılması gerekirken hatmi çiçeği, papatya, adaçayı gibi bitkilerin demlenmesi gerekiyor. Kurtarılmışcan’ın konuya ilişkin sözleri ise şöyle: “Önce kaynatılacak olanlar kaynatılır, demlenmesi gerekenler daha sonra ilave edilir. Kaynayacak olanlar ile demlenecekler bir araya karıştırılmaz. Kök, sert, kabuk ve tohumu olan bitkiler kaynatılır ki özünü suya versin, diğerleri ise demlenmeli ki faydası yok olmasın. Şu sıralar kış çayları çok fazla satılıyor. Ancak kullanım şekli doğru olmalı.”

Yıldız Sağlam – G. Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech