Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başarılı İşkadını ÇOMÜ’de Konuştu

Kale Grubu Başkanı ve

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde “Sürdürülebilir Rekabet İçin Teknoloji, Tasarım ve İnsan” konulu konferansını verdi. Kale Grubu’nun 60. yılında konuşan Başarılı İşkadını Okyay, projelerini anlatarak başladığı konuşmasında, “Çanakkale, halkın kira ile geçindiği bir kent olmaktan çıkmak zorunda.” ve “ÇOMÜ İlk 10’a Girmeli” sözleriyle alkış aldı.

Kale Grubu Başkanı, CEO’su olan Zeynep Bodur Okyay; “Sürdürülebilir Rekabet İçin Teknoloji, Tasarım ve İnsan” konulu konferansıyla konuşma yaptı. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansa protokol üyeleriyle birlikte Vali Orhan Tavlı da katıldı. Etkinliğe Biga İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi ve Trakya Üniversitesi’nden de katılım sağlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansta ilk olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 25. yıl filmi gösterildi. Ardından Kale Grubu’nun kısa bir videosu öğrenciler ve diğer konferans katılımcılarına gösterildi.
Zeynep Bodur Okyay; videoların ardından söz kendisine verildiğinde, Kale Grubu olarak şimdiye kadar gerçekleştirilen projelere kısa kısa değindi. İbrahim Bodur’dan alınan bayrakla, 60 yıldır, aynı azimle çalışmayı sürdürdüklerini vurgulayan Okyay, “Bu ülkenin sanayi ile kalkınması gerektiğine inanmış ve her zaman önceliği insan olan bir felsefeyle hareket etmiş bir grubuz. Geçtiğimiz 60 yılda bu topraklardan edindiğimiz tecrübeyi katma değer ile bir araya getirerek yeni alanlara yatırım yaparak, bu ülkenin tanınmasına gayret ederek yolculuğumuza devam ediyoruz.” dedi.
Kale Grubu’nun 60. yılı ve İbrahim Bodur’un ölümünün 1. yılı dolayısıyla projelere ağırlık verdiklerini belirten Bodur, konuşmasının bir bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Biz her şeyi sürdürülebilir kılmaktan yükümlüyüz. Sürdürülebilir olmayan hiçbir şeyin içerisinde kale grubu olamaz. Bunun altını çizmek lazım. Geçmiş de gelecek de sürdürülebilirlikten geçiyor. Sürdürülebilir olmayan bir şeyin kalıcılığı yok. Öğretim kurumları da öyle. ‘Aklım Fikrim Çanakkale’de böyle bir düsturdan yola çıkarak başlamış bir projedir.”

“ÇOMÜ İLK 10’A GİRMELİ”

Akıllı şehir projesiyle konuşmaya devam eden Bodur, Çanakkale’nin başka bir boyut kazanması gerektiğini belirtti. Bodur’un salonda büyük alkış alan sözleri şöyle: “Akıllı şehir olmak içine akıl koymak demek. Truva’ya da baktığınızda onu dünya sahnesine çıkaran şey kültür ve akıl. Ondan sonra o akılla gerçekleşen üretim, şehir yerleşimi, ticaret aklı. Şehirler de kültür dokusu ile geçmişine sahip çıkıp geleceğe bakarak teknolojik imkanları da kullanarak akıllı olmaya evrilmek durumunda. Dünyanın ne kadar hızlı geliştiğini nerelere gittiğini çok yakından takip etme fırsatı oluyor. Kale Grubu olarak nasıl içselleştiririz bu konuları gayretinin içerisindeyiz. Tasarım, teknoloji ve insanın kesiştiği her projede varız. Üniversite bu şehrin can damarı. Bizim beklentimiz bu üniversiteyi ilk 10’da görmek. ÇOMÜ’nün 2. Lig bir üniversite olmaması gerekiyor. Bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti doğduysa bu üniversitenin de böyle bir iddiası olması gerekiyor. Çanakkale sadece üniversite binalarını yaparak, vasat bir eğitim vererek ve buradaki halkın da kira ile geçindiği bir kent olmaktan çıkmak zorunda… Burayı başka türlü bir şehir haline getirmek lazım.”

Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech