Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atikhisar’a destek geliyor

Çanakkale’nin içme suyu kaynağı

Çanakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajına yılda ilave 3,6 milyon metreküp içme ve kullanma suyunun temin edilmesi amacıyla modern bir içme suyu arıtma tesisi yapılacak. Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisleri, Devlet Su İşleri tarafından ihale edildi.

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü Atikhisar Barajına yılda  ilave 3,6 milyon m3 içme ve kullanma su ilave edebilmek için “Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisleri” işinin ihalesini gerçekleştirdi.

2018 yılı içerisinde başlayacak inşaatın kapsamında, ekipman temin ve montajı, personel eğitimi, tesisin işletmeye alınması, peyzaj ve altyapı hizmetlerinin yapılması yer alıyor. Arıtılmış su kalitesi bütün “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun olacak.

Atikhisar Barajı, Devlet Su İşleri tarafından Çanakkale İl merkezi ile yazlık yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının temini; ayrıca,  Saraycık, Sarıcaeli, Kepez, Karacaören ve Özbek köylerine ait 28 850 dekar zirai  alanın sulama suyu ihtiyacının karşılanması maksadıyla 1975 yılında inşa edilerek işletmeye açılmıştı.

DSİ yaptığı açıklamada; “Çanakkale İli içme ve kullanma suyu ile Çanakkale Ovası sulama suyu ihtiyacının karşılanması haricinde, Atikhisar Barajından başka da bir özel yada tüzel kişiliğe su tahsisi yapılmamış olup, bu yönde kurumumuzla imzalanmış herhangi bir sözleşme ya da protokol bulunmamaktadır.” sözlerine de yer verdi.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech