Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atatürk Evi’ne aykırı restorasyon iddiası

Bigalı Köyü’nde bulunan ‘Atatürk

Bigalı Köyü’nde bulunan ‘Atatürk Evi Müzesi’ ile ilgili, restorasyonunun tarihe dokuya uygun olarak yapılmadığı konusunda, Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Salı Günü basın açıklaması yapılacak.

Çanakkale Savaşları sırasında Atatürk’ün Bigalı Köyü’nde karargah olarak kullandığı ‘Atatürk Evi Müzesi’nin bir süredir devam eden restorasyon çalışmaları kapsamında Hürriyet Gazetesi’nden Ömer Ergün’ün haberine göre evin tarihi dokuya yönelik restorasyon edilmediği iddia edildi. Hürriyet gazetesinin haberinde şunlar belirtildi; “1915 yılında Çanakkale Savaşları sırasında Mustafa Kemal Atatürk  tarafından kullanılan Bigalı Köyü’ndeki ev, 2017 yılının başında restorasyona alındı. Yerinde incelediğimiz restorasyonda tarihi dokuyla bağdaşmayan malzemeler kullanıldığını tespit ettik. Tarihi yapıda modern binaların dış cephelerinde ısı yalıtımı için mantolama olarak tabir edilen yöntemle köpük strafor kullanılmış. En az 100 yıllık ev modern bir bina görüntüsüne bürünmüş.”

TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
Atatürk’ün karargah olarak kullandığı evin restorasyonu kapsamında modern straforların kullanıldığı ifade edilen haber sonrası Tarihi Alan Başkanlığı yetkililerinden yapılan açıklamada söz konusu haberle ilgili detaylı açıklamanın Salı Günü yapılacağı ifade edildi.

Engin Ören

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech