Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kaptan Franko batığı temizlendi

Çanakkale Boğazı Gıda, Tarım 

Çanakkale Boğazı Gıda, Tarım  ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında terk edilmiş av araçlarından temizlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen program ile ‘Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında Çanakkale Boğazında bir batıkta temizlik gerçekleştirildi. Su ürünleri yaşam alanlarının korunması, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığın engellenmesi, biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılması, dolayısıyla da balıkçılık faaliyetlerinin canlandırılmasının hedeflendiği projede ekipler, dün sabah saat 10.15’te Yat Limanı önünden bir tekneyle Çanakkale Boğazında tespit edilen bir batığın olduğu yere açıldı.

2 YILLIK ÇALIŞMADA BÜYÜK YOL KAT EDİLDİ

Çanakkale’de 2016 yılında Bozcaada ve Gökçeada çevresinde uygulamaya konulan Proje sonucunda, 13 lokasyon belirlendi ve bu lokasyonlarda 408.200 metrekare deniz alanı taranarak,  yaklaşık 3000 metrekare ağ denizlerden temizlendi. 2017 yılında da devam eden proje kapsamında Çanakkale Boğazında İngiliz donanmasına bağlı olan ve 1915 yılında Alman denizaltısı tarafından torpillenerek Çanakkale açıklarında batırılmış olan Majestik batığı, Gelibolu önlerinde bulunan Barbaros Hayrettin Zırhlısı ve Kilitbahir önlerinde bulunan Kaptan Franko batığı başta olmak üzere, belirlenmiş olan 12 lokasyonda çalışmalar gerçekleştirildi. Bu lokasyonlar içerisinde 56500 metrekare alan taranarak 11000 metrekare ‘Hayalet Ağ’ denizlerden temizlendi. Dün sabah gerçekleştirilen faaliyet kapsamında Kilitbahir önlerinde yer alan Kaptan Franko batığından uzunluğu yaklaşık olarak 120 metre, genişliği ise 30-40 metre arasında olan bir ağ batıktan, yapılan çalışma sonrasında çıkartıldı.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech