Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Halkın Arazisine Bilim Merkezi

Çanakkale’de uzun yıllar üretimde

Çanakkale’de uzun yıllar üretimde ve istihdamda bulunan Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası’nın bulunduğu arazi, 15 Ocak 2014 senesinde Halkın Arazisi olmuştu. Dün bu arazi üzerine Çanakkale Belediyesi ve Dr. İbrahim Bodur Kale Seramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığında “Çocuk Bilim Merkezi” yapılması için protokol imzalandı.

Çanakkale’de uzun yıllar üretim ve istihdam alanı olan Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası’nın bulunduğu 12.026.56 metrekarelik alan 2014 yılında Çanakkale Belediyesi tarafından kamusal alan olarak tanımlanmıştı. Arazinin yanı başında, alanın metrekaresi ile beraber “Halkın Arazisi”dir tabelası yer almaktaydı. Bu alanda Çanakkale Belediyesi ve Dr. İbrahim Bodur Kale Seramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığında bir protokol anlaşması yapıldı. İmzalanan protokol anlaşması ile halkın arazisine Belediye ve Kale Grubu ortak projesi ile “Çocuk Bilim Merkezi” yapılacak.

Dün Parion Otel’de imzalanan protokole, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Mahalle Muhtarları, Belediye Meclis üyeleri ve Siyasi Parti temsilcileri katıldı.

“2 YILDIR ORTAK YÜRÜTÜLEN PROJE, İMZAYA DÖNÜŞTÜ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Çocuk Bilim merkezi ile ilgili, “Bu arsa kamu kaynaklarının yeniden kamuya kazandırılması adına herkes tarafından unutulmaması gereken bir örnektir. Arsamız 1962 yılında kurulan kentimize uzun yıllar katma değer ve istihdam sağlayan eski Tekel şarap fabrikasının bulunduğu yerdir. Geçmişteki sürece bakacak olursak şarap ve kanyak fabrikası 2003 yılında özelleşti. Özelleşmenin ardından kısa bir süre hizmet verdi, fakat 2007 yılında üretim yetersizliği nedeniyle kapatıldı. Eylül 2008 de Belediye Meclisi’nde  aldığımız karara istinaden mülkiyet sahibi şirket deniz kenarında bulunan bu alanı 15 Ocak 2014’te Çanakkale Belediyesi’ne bağışladı.

Bölgede bulunan arazi için ortak oluşturulan en iyi fikir ise çocuklara ve gençlere yönelik aynı zamanda eğitici, yaratıcı, ufuk açıcı bir alan oluşturmaktı. Bunun yanında halkında deniz kıyısında faydalanıp, yeni kordonda 50 kuruşa çay içebileceği yeni bir cazibe alanına kavuşması bizim için önemlidir. Bizde Kale Grubu ortaklığı ile bu alanı Çocuk Bilim Merkezi olarak değerlendirmenin kararını verdik. İki yıldır süren bir çalışma adım adım gelişerek Çanakkale’nin adına yakışır bir projeye dönüştü. İki yılın ardından bu noktalara geldik” açıklamalarında bulundu.

“YARINLARI AYDINLATACAK BİR ÜLKENİN KIVILCIMINI YAKIYORUZ”

Dr. İbrahim Bodur Kale Seramik, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, Mütevelli Heyeti Başkanı Zeynep Bodur Okyay protokolü imzalamadan önce Çocuk ve Bilim Merkezi ile ilgili,  “Bugün burada Çanakkale’miz için İbrahim Bodur’un çok sevdiği ve değer verdiği her zaman önceliklendirdiği çocuklarımızın geleceği için bir aradayız. Dolayısı ile bu beni heyecanlı kılıyor. Çocuk Bilim Merkezi projemizin ilk adımını atıyoruz. Aslında çocuklarımızın yarınlarını aydınlatacak ve bir şekilde de ülkemizin dönüşümüne katkı sağlayacak olan ilk kıvılcımı birlikte yakıyoruz. Çünkü dünyamız geçmiş yüzyıldan çok daha farklı bir şekilde şekillenecek. Bu gerçeğin farkına varıp buna hizmet edecek projelerde belediyemizle birlikte olmak bizim için önemli. Bilim Merkezi’nden önce İbrahim Bey, irili ufaklı 16 tane kütüphane okul, kreş gibi eğitime yönelik çok fazla projede yer aldı. Bu onun eğitime ve çocuklara ne kadar önem verdiğinin göstergesiydi” dedi.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech