Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Örnek olsun tüm okullara!

Her geçen gün gelişen

Her geçen gün gelişen ve hızlanan teknoloji, günlük hayatımızı kolaylaştırarak zamandan ciddi tasarruf etmemizi sağlıyor. Ancak gelişen dünyada, insanların teknolojik cihazlara olan bağımlılığı da yadsınamaz bir gerçek. Yürürken, sohbet ederken, ders dinlerken, yemek yerken ve hatta bilumum ihtiyaçlarımızı karşılarken dahi elimizden düşür(e)mediğimiz cep telefonları, teknolojik bağımlılığımızın en belirgin göstergesi…

Çanakkale’de ise öyle bir okul var ki… Yeni çağın yeni bağımlılığı olan cep telefonu için örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi’nde, ders motivasyonunda olumsuz etkilere neden olduğu gerekçesiyle öğrencilerin cep telefonları, okula girişte okul müdürü tarafından tutanak ile teslim alınıyor. 3 ay gibi kısa bir sürede derse katılımın ve sosyalleşmenin arttığı okulda, uygulamadan memnun olan aileler ise öğrencilerine istediğin zaman sabit telefonlar aracılığı ile ulaşabiliyor.

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi’nde, teknoloji bağımlılığının öğrencilerin ders motivasyonunda olumsuz etkilere neden olması nedeniyle Okul Müdürü Mehmet Atik Ekin tarafından cep telefonları, ilk ders başlamadan hemen önce tutanak ile teslim alınıyor, kapalı tutulan telefonlar son ders saati bitimine kadar da teslim edilmiyor.

Okul Müdürü Ekin proje ile ilgili yaptığı açıklamada, kısa sürede olumlu dönütleri almaya başladıklarını ifade etti. Müdür Ekin, “Okulumuzda 2017-2018 eğitim öğretim yılı başından itibaren ders aralarında ve öğle yemeklerinde öğrenciler telefon kullanmıyor ve üzerlerinde telefon taşımıyorlar. Okulumuzda ders aralarında ve öğle aralarında telefon kullanımı yasağı uygulamasının olumlu dönütlerini almaya başladık.”

SADECE DERS DEĞİL SOSYALLEŞME DE ARTTI

“3 aylık kısa bir sürede okulumuzdaki bu uygulama neticesinde öğrencilerin derslere daha kolay motive oldukları, dikkat sürelerinde artış gözlemlendiği, derslere katılımlarının arttığı ve bu sonuçların öğrencilerin sınav puanlarına da olumlu yansıdığı görüldü. Sadece öğrenci başarısının arttığını bulmakla kalmadık, bu uygulamada çocukların ders aralarında birbiriyle daha iyi iletişim sağladıklarını ve sosyal bir kişilik kazandıklarını da gördük.”

UYGULAMA, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN

“Okulumuzda öğrenciler okula telefonlarını getirebiliyor ancak nöbetçi öğretmenlerimiz ve okul müdür yardımcımız tarafından ders başlamadan telefonlar tutanak ile teslim alınıyor, okulun son ders saati bitimine kadar kapalı konumda muhafaza edilerek son ders bitiminde öğrencilere teslim ediliyor. Mesai saatleri içerisinde okulumuzun sabit hatları öğrenci ve velilerimize süresiz hizmet vermektedir. Bu uygulamanın ülke geneline yaygınlaşmasını ümit ediyorum.”

Eylem Gözeldere

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech