Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim İŞ: “Atatürk’ten vazgeçmeyeceğiz!”

Eğitim İş, Laik Eğitim

Eğitim İş, Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü adı altında gerçekleştirilen ve Ankara Tandoğan’da çok sayıda üye ve yöneticiye karşı açılan davanın karar duruşması önceki gün yapıldı. Mahkeme, iddianamede yer alan suç iddiasının; uluslararası hukuk, anayasal ve yasal haklar birlikte değerlendirildiğinde suç unsuru oluşmadığından yargılanan üyelerin beraatlarına karar verdi.

Genel Başkan Orhan Yıldırım’ın Adliye önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Peşkeş ve yağma düzeninde gerçekleşen ‘özelleştirmelere’, ‘iş cinayetlerine’, ‘taşeronlaştırmaya’ Hayır! dediğimiz için; emek mücadelemiz için, çağdaş, bilimsel ve laik eğitimi son nefesimize kadar haykırdığımız için; yargılanıyoruz.17 Aralık 2014 tarihinde Yatağan’dan başlayarak üç gün süren ve Ankara Kızılay’da kitlesel basın açıklamasıyla sonlandırmayı planladığımız, özelleştirmelere, yağma ve talan düzenine, iş cinayetlerine, taşeronlaştırma ve esnek çalışmaya, gerici eğitim sistemine karşı ‘Laik Eğitim ve Emeğe Saygı’ yürüyüşümüz, 14 il ve ilçe merkezinde bayram havasında gerçekleşmiştir. Ancak etkinliklerin son aşaması olan Ankara’ya Tandoğan Meydanı’na gelindiğinde sendikamız üyesi yüzlerce öğretmen, eşine az rastlanır polis müdahalesine maruz kalmış ve darp edilmiştir. Sendika genel başkanı ve yönetim kurulu üyeleri dahil 100’e yakın kamu emekçisi zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. Meşru taleplerle gerçekleşen barışçıl gösterimizde kamu emekçilerine uygulanan bu orantısız şiddet, o tarihte kamuoyunda da büyük infiale neden olmuştur.Bugün ise; plastik mermilere, biber gazına, Tomalara maruz kalıp şiddet gören bizler değilmişiz gibi ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet Etmek’ suçlaması ile 100’e yakın üyemizle birlikte yargılanıyoruz.” 

“ATATÜRK’TEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

“Anayasa hükümleri ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınan barışçıl ve demokratik bir eylem olan kitlesel basın açıklaması eylememizin suç olmadığı; aksine anayasal bir hak olduğu, asıl suçun şiddet uygulayan ve uygulatan kamu görevlilerince işlendiği açıktır.” diyen Yıldırım şöyle devam etti: “Yaşananlar bu ülkede hırsızların, zalimlerin değil; zulme ortak olmayanların, demokrasi talep edenlerin ve ifade özgürlüğü gibi en temel hakkını kullananların cezalandırılmak istendiğini göstermektedir. İş cinayetlerine, özelleştirmelere, yağma düzenine karşı sınıf bilincini yükseltmeden, bir araya gelmeden, emeği yüceltmeden, emperyal düzene ve faşizme karşı durulamayacağını biliyoruz. Ulusal ve uluslararası taraf olduğumuz yasalarda barışçıl, demokratik eylemlere ceza verilemeyeceği açıkça belirtilmektedir. Bu nedenle bugün mahkeme heyetinden haksız ve hukuksuz yere haklarında dava açılan tüm kamu emekçileri için beraat kararının verileceğinden eminiz.Her şeye rağmen, bizler, ‘örgütlü emek mücadelesi’, ‘laik çağdaş eğitim’ demekten, ‘Cumhuriyet’ ve ‘Atatürk’ten’ vazgeçmeyeceğiz!”

Ankara Adliyesi’nde yapılan duruşmaya, Genel Başkan Orhan Yıldırım, Genel Sekreter Ebru Sungar, Genel Mali Sekreter Hüseyin Kara, Genel Örgütlenme Sekreteri Bilal Şener, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk, Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay, Genel Merkez Hukuk Bürosu Avukatı Burak Sabuncu, Konfederasyon Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Banu Günüç, Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, Tüm Yerel Sen Genel Sekreteri Arap Mucur katıldı.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech