Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Lüferin nesli tehlikede

Lüferin kilosunun 150 TL’ye

Lüferin kilosunun 150 TL’ye kadar çıkmasının ardından fiyatın bu kadar artması konusunda Tar-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz gazetemize açıklamalarda bulundu.

Son haftalarda Lüfer balığının kilosunun aşırı derece artması ve Altın fiyatıyla yarışır hale gelmesi sonucu haberlere konu olan Lüfer balığı ve bu balığın gırgırlar tarafından yanlış avlanması konusunda Tar-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz gazetemize açıklamalarda bulundu.

Özkurnaz yanlış avlanmaya dikkat çektiği konuşmasında şunları dile getirdi: “Balıkların denize döktüğü yumurtalar sonrası ilk sürece Defne denir. Bu süreçten sonra Defneler 8-10 santim boylarına geldiği zaman Çinakop olur. O balık biraz daha büyüdüğü zaman da Sarıkanat olur. Daha sonrasında da Lüfer ve en son Kofana olur. Bu balıklar daha büyümeden gırgırlar tarafından avlanarak piyasaya servis edildiği için balık Lüfere dönüşemez. Çinakop satmaktan Lüferin büyümesine izin verilmiyor. Balığında kökünü kurutmuş oluyorlar. Balığın büyüme süreci ciddi anlamda disiplin altında tutulmalıdır. Aksi takdirde Lüfer balığının altınla değerinin ölçüldüğü haberlerini daha çok okuruz. Balıkçılarımız Lüfer yokluğundan o balığı 120-150 TL arası bir fiyatta satıyor. Fiyatlar daha da artacak. Çünkü balığın arkası gelmiyor. Böyle giderse var olan Lüfer balığını da yok edeceğiz. İşte o zaman Lüfer balığının ne rengini, ne tadını, ne adını bileceğiz. Gırgırların 2 yıl boyunca, denizlerde Lüfer balığına ait familyadan yavruların avlanmasına yasak getirilmelidir. Aksi taktirde balığın soyu tamamen tükenecektir.”

“DENETİM ALTINDA TUTULMALI”

“Avlanma konusunda balıkçı arkadaşlarımıza büyük iş düşüyor. Bir gırgırın Lüfer balığına ağ atması demek, tonlarca balığın gitmesi demektir. Nisan aylarında bu balık tekrar Karadeniz’e göç edecek. Bu süreç zarfında Sahil Güvenlik ve Devletin diğer birimleri,  gırgırların avlanmalarını denetim altında tutmaları gerekmektedir.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech