Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrenci bunun neresinde?

12-18 Aralık Yerli Malı

12-18 Aralık Yerli Malı Haftası dolayısıyla Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu’nda yapılan “Yemeklerimizi Tanıyalım” etkinliğinde velilerin yaptığı yemekler yarıştı. Yerli Malı Haftası’nın yoğun olarak kutlandığı yıllardaki etkinliklerden oldukça farklı olduğu gözlendi.

12-18 Aralık tarihlerine denk gelen hafta Yerli Malı Haftası olarak kabul ediliyor ve özellikle okullarda etkinlikler oluşturuluyordu. Etkinlikler son yıllarda azalarak yok olmak üzereyken Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu’nda hafta dolayısıyla yapılan “Yemekleri Tanıyalım” etkinliği dikkat çekti. Jüri üyeleri Esat Engin, Dr. Naci Hasan Efendi, Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Şef İsmet Budun, Öğretim Görevlisi Zeki Ayan, Milli Eğitim Şube Müdürü İdris Akbaş’tan oluştu.
Yemek yarışması 13 Aralık saat 11’de okulda gerçekleştirildi. Yarışmaya toplamda 38 “veli” katılım sağladı. Öğrencilerin derste, teneffüste olduğu saatlerde veliler toplanarak özenle hazırladıkları yemekleri yarıştırdı. Yarışmada veliler tarafından Türkiye’nin dört bir yanına ait yemekler yapılarak, jürinin beğenisine sunuldu. Okulda yapılan yarışma, Yerli Malı Haftası’nın daha etkili kutlandığı yıllarda ön plana çıkan “tutumlu olmak, yerli ürün kullanma bilinci” gibi öğretilerin çocuklara verildiği etkinliklerden uzak olarak velileri yarıştırdı.

Etkinliğin kültürel tanıtım anlamında güzel bir organizasyon olduğunu söylemek mümkün de olsa Yerli Malı Haftası’yla ilişkilendirmek mümkün olmadı. Özenle hazırlanan masalarda yerli malları yerine Anadolu’ya has yemek kültürü yerini aldı. Çocuklara bu tip haftalarda kazandırılacak öğretiler yerine velilerin el becerileri yarıştı.
Etkinlik, Yerli Malı Haftası dolayısıyla yapılan etkinliklerin değişimini gözler önüne sererek okullardaki önceliğin çocuklara bir şey öğretmek olup olmadığını sorgulattı.

Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech