Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Mesudiye 103. yılında anıldı

1914’de Çanakkale Boğazı’nda batırılan Mesudiye Zırhlısı, 103. Yılında yapılan törenle anıldı. Alan kılavuzları tarafından geminin battığı saatte boğaza çelenk bırakıldı.

103 yıl önce Çanakkale Boğazı’nda batan Mesudiye Zırhlısı unutulmadı. Mesudiye Zırhlısı tam 103 yıl önce İngiliz denizaltısı tarafından vurularak batırıldı. Zırhlının batması 35 denizcinin hayatına mal olmuştu. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Alan Kılavuzları Derneği bir araya gelerek düzenledikleri bir törenle şehitleri andı.  Zırhlının battığı yerde düzenlenen tören, saygı duruşuyla başladı. Zırhlının batma saati olan 12.00’de çelenk boğazın sularına bırakıldı.

Saygı duruşu ve çelenk bırakmanın ardından alan kılavuzları adına konuşan Cemalettin Yıldız; “103 yıl evvel 13 Aralık 1914’de Çanakkale cephesi daha açılmadan Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’deki tertibatlarından birinde kullanılan gemilerden Osmanlı’nın amiral gemisi Mesudiye Zırhlısı. Fakat kadere bakın ki gemi komutanı ve ikinci komutan İstanbul’daki harbiyeye ne kadar itiraz etseler de duran bir hedef her zaman vurulmaya mahkumdur. ‘Bizi ölüme mahkum ediyorsunuz, aklın almayacağı bir iştir.’ dense de müttefikimiz Alman komutanlarının emrinden çıkamayan İstanbul’daki görevliler bu dilek ve isteğe uymaz. Onlar sanki burada ölüme mahkum edilir. Alman komutanlarının sözüne göre boğaz mayınlı ve hiçbir denizaltı geçemiyordu. Ancak 103 yıl evvel burada bu saatte karşıdaki Havuzlar Mevkii’nde gözcüler tarafından bir parıltı görülür. Sonrasındaki iki dakikada kocaman gemi suların altına gömülür.”

Konuşmanın ardından şehitler için dua edildi. Aynı saatlerde Mesudiye Şehitleri Kepez Camii’nde yapılan mevlit ile anıldı. Törenin ardından katılmak isteyen kılavuzlar Kepez Camii’ne geçtiler.

Yıldız Sağlam

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech