Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ZEYTİNYAĞI YİYEMEZSEN, BASMA DA FİSTAN GİYEMEZSEN

Yerli Malı Haftası 12-18

Yerli Malı Haftası 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır ve okullarda Yerli Haftası ile ilgili etkinlikler yapılarak yerli mal tüketiminin önemi anlatılır. (dı)

Yerli Malı Haftası neden kutlanıyor?

Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kısaca Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla ilan edilmiştir. Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de u yönde bir konuşma gerçekleştirip ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularının altını çizmiştir. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Neden kutlandığını da öğrendik…

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artırılmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Amacını da öğrendik…

Yerli Malı Haftası’nda  okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. (Bu da benden bir dip not)

Bugünün çocukları hatta gençleri  Yerli Malı Haftası’nı pek bilmezler. Nasıl bilsinler ki; pantolonu, ayakkabısı İtalyan,  gömleği, kravatı İngiliz, gıdası pizza,hamburger olduktan sonra. Kırsal kesimin çocukları da bilmez canlı hayvanı Sırbistan’dan, samanı  Bulgaristan’dan olduktan sonra süt veren Sarıkız’ın  yerliliği tartışılır mı?

Süttozundan, margarine…

“Zeytinyağlı yiyemem, basma da  fistan  giyemem aman” türküsünden zeytin ağaçlarının kesilmesine ve  Sümerbank’ın öyküsüne kadar   bir geçmiş zaman heyecanıdır Yerli Malı Haftası…

Geçmişe saygı anlamında da olsa Yerli Malı Haftası kutlu olsun…

***

Yurdum şairi Ümit Güngör şirinde bakın ne diyor?

Sata sata mal kalmadı pazara,

Kara öküz bile geldi nazara,

Ağaç yok ki vermek için hızara,

Gayrısını sorman gitsin erenler.

Tarlamıza ekemedik ekini,

Bulamadık kara öküz tekini,

Gözü olan bulsun zıkkım pekini,

Gayrısını sorman gitsin erenler.

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech