Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yenidoğan Canlandırma Programı

 İl Sağlık Müdürlüğü Yenidoğan

 İl Sağlık Müdürlüğü Yenidoğan Canlandırma Programı kapsamında üç gün süren bir eğitim düzenlemeye başladı. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi ve gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı himayelerinde bebeklerdeki asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülüyor. Doğum eylemine müdahale eden personeli hedefleyen bu program, ülkemizde doğumda gelişebilecek yenidoğan ölümlerini ve oksijensizliğin yol açacağı sekelleri en aza indirme konusunda önemli yer tutuyor. Yenidoğan dönemine yönelik yürütülen Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) ve diğer çalışmalar sonucunda bebek ölüm hızında ciddi düşüşler olduğu belirlendi.

Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi ve gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştiriliyor.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Çanakkale’de yenidoğan ölümlerinin azaltılması, yenidoğana optimal yaklaşım ve etkin resusitasyonun sağlanması amacıyla Bakanlık eğitimcileri tarafından üç gün boyunca Kepez Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde 25 hekim ve 25 yardımcı sağlık personelinin katılacağı Yenidoğan Canlandırma Eğitimi (NRP) gerçekleştirilecek.

Söz konusu eğitim kapsamında bugün saat 09.00 da açılış sunumu gerçekleştirilecek. 14 Aralık 2017 tarihinde saat 14.00’de ise sertifika töreni olacak.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech