Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Baklacı Camisi’ne Kundaklama

Baklacı Camiye Kundaklama Barbaros

Baklacı Camiye Kundaklama

Barbaros Mahallesindeki 63 yıllık Baklacı Camii alkollü olduğu tespit edilen bir kişi tarafından kundaklandı.

Barbaros Mahallesinde bulunun yapım yılı 1955 olan Baklacı Camii dün gece saat 03:30’da bir kişi tarafından kundaklandı. Caminin plastik kapısını yakarak içeri giren şüpheli cami imamının kıyafetlerinin ve çok sayıda Kuran-ı Kerim’in kül olmasına neden oldu. İtfaiye ekiplerinin müdahale etmesiyle söndürülen yangında camide büyük maddi hasar meydana geldi. Cami içindeki minber, kütüphane bölümü, halılar, duvar ve tavan ile klima tesisatı ve dini kitaplar da yangından büyük zarar gördü. Ayrıca mahallede bulunan bazı dükkan ve evlerininde gece saatlerinde yakılmak istendiği öğrenildi.

Yangının ardından Baklacı Camisinde incelemelerde bulunan Çanakkale İl Müftüsü Arif Gökçe, gazetecilere yaptığı açıklamada, müftülük yetkilileri ile hasar tespit çalışması yaptıklarını söyledi.

Gökçe, yangının sabaha karşı saat 03.30’da meydana geldiğini belirterek, yangını tiner ve benzeri uyuşturucu kullanan kişilerin çıkardığını tahmin ettiklerini anlattı. Yangının camiye yakın vatandaşlarca fark edildiğini vurgulayan Arif Gökçe, “Şu anda yangından mütevellit içeride biraz tahribat var. İnşallah Valiliğimiz, Müftülüğümüz ve diğer devlet birimleriyle burayı en kısa zamanda asli hüviyetine döndüreceğiz. Tabii faili ya da failleri konusunda, emniyetimiz gerekli incelemeyi yapıyor. Caminin içinde ve çevresinde kameralar var. Oralardan bir şey elde edilebilirse, failler tespit edilmiş olacak. Burada dine, diyanete, müftülüğe, camiye dini bir saldırı olduğu kanaatinde değiliz. Havalar soğudu. Ben şahsen, dışarıda üşüyen, dışarıda yatıp kalkan insanların bunu yaptığı kanaatini taşıyorum. Doğru olmayabilir de… Gerekli incelemeler, araştırmalar yapılıyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Baklacı Camii’nin son 3 ay önce şadırvanı daha sonra ise gasilhane kısmı yakılmak istendi. Önceki yakma girişimleri hakkında 1 kişi gözaltına alınırken, deli raporu olduğu gerekçesi ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kundakçı Polis Tarafından Yakalandı

Yangın olayının ardından Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri kentte büyük çaplı araştırma başlattı. Gece saat 03:30’da gerçekleşen kundaklama olayının şüphelisi polisin çalışmaları kapsamında 12 saat içerisinde yakalandı. Edinilen bilgiler ışığında camiyi kundaklayan şüphelinin akli dengesinin yerinde olmadığı ve alkollü olduğu ifade edilirken şüphelinin B.D isimli 25 yaşında olduğu da belirtildi. Olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech