Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atatürk Ortaokulu velileri isyanda

Atatürk Ortaokulu’nda Cuma günleri

Atatürk Ortaokulu’nda Cuma günleri ders programının Okul Müdürü Kemal Kocaoğlu tarafından Cuma namazı dolayısı ile değiştirilmesi velileri ayaklandırdı. İsyan eden velilerin desteği ile öğrenci velisi Nuray Gürlek, Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Gürlek “Gerici, dinci bir eğitim değil, Atatürkçü bir eğitim istiyoruz” vurgusu yaptı.
Atatürk Ortaokulu’nda Cuma günü ders programının değiştirilmesi ve Valilik tarafından onaylanmasının ardından veliler ve okul aile birliği ayaklandı. Normal günlerde 4 ders sabah 2 ders öğleden sonra görülen okulda yapılan değişiklik ile, Cuma günleri öğrenciler 5 ders sabah 2 ders öğlenden sonra görür hale geldi.
İddialara göre veliler ve okul aile birliği yapılan bu değişikliğin öğrencileri Cuma namazına götürmek olduğu yönünde görüş bildirdiler. Eğitim Sendikaları ise hafta boyunca çok sert basın açıklamaları yayınladı. Sendikalar okulda müdürlük görevini yürüten Kemal Kocaoğlu’nun müdürlük yapma yetkisinin olmadığı ve hukuksuz bir biçimde bu görevi yürüttüğünü iddia ettiler.
Hafta boyunca süren tartışmaların ardından Atatürk Ortaokulu okul aile birliği üyesi ve öğrenci velisi Nuray Gürlek, tüm gerekli izinlerini alarak Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemini tek başına gerçekleştirmek istediği için tek olduğunu belirten Gürlek veliler ve okul birliği destekleri ile arkamda dedi.

“CUMA NAMAZI DOLAYISI İLE DERS PROGRAMI DEĞİŞTİRİLDİ”
Atatürk Ortaokulu Okul Aile Birliği Üyesi, öğrenci velisi Nuray Gürlek, “Daha önce haberimiz olmadan seçmeli derslerde mecburi bırakıldığımız bir kaç tane ders konuldu. Ona oldu geçti diye sesimizi çıkarmadık. Şimdi Cuma günü birkaç veli imza verdi diye 520 kişilik okulun ailelerine hiç sorulmadan, öğretmenlerine danışılmadan verilmiş bir karar var. Bu uygulama cebren ortaya konmuştur. Cuma sabah derslerini uzattılar. Amaç çocukların Cuma namazına gitmeleri oldu. Çocuklar 5 saat sabahtan ders yapacaklar. Çocuklar 4 saat derse dayanamıyorlardı. Şimdi 5 saat dersi nasıl yapacaklar, niye yapsınlar. Bu uygulamayı isteyen veliler İmam Hatip’e gidebilirler. Ben çocuğumun sağlığını düşünüyorum. Benim çocuğumun sağlığı ve psikolojisi çok ciddi bir biçimde etkilendi.

“VELİLER BU UYGULAMADAN OLDUKÇA ŞİKAYETÇİ”
Cuma günü veliler saat 12.00’de çocuklarını okula almaya geldiler. Müdür Bey kapıya adam koymuş ve çocukları dışarıya çıkarmamış. Biz bunu sonradan duyduk. Biz çağrıldı ve durum bize söylendi. Müdür Bey’e söyledik eylem yapacağımızı ve tartışmalar uzadı. Veliler bu konudan oldukça şikayetçi. Biz demokratik hakkımızı kullanarak bir sonuç almaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.
Meydanda oturma eylemi yapan Nuray Gürlek’e destek için Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş da bulundu. Mantaş, “Konu ile ilgili Müdür hakkında gerekli hukuki işlemleri başlattık, olayın takipçisi olacağız” dedi.

“O OKUL, MÜDÜRÜN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL”
Mantaş yapmış olduğu açıklamada, “Okula atanan Kemal Kocaoğlu’nun müdürlük yapma yetkisi yok. Çünkü Adatepe İlkokulu’ndan istifa ettiği için ilgili idari yönetmeliğinde istifa eden müdürün bir yıl içerisinde her hangi bir okula verilemez diyor. O okula hukuksuzca görevlendirilmiş. Bu okul müdürü bu okula görevlendirilir görevlendirilmez şov yapmaktadır. Çanakkale’de bir çok okul var hiç bir okulda Cuma namazı ile ilgili bir sıkıntı yok. İsteyen gidebiliyor. Ama bu okulda neden özellikle böyle bir uygulama var? Kimin isteği doğrultusunda cemaatlerin ve tarikatların. O okulda öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin yüzde 90’ı böyle bir uygulamayı istemiyor. Amaç eğitimi dinselleştirme ve gerileştirme. O okulun müdürü derhal görevden alınmalıdır. Eğitim İş olarak bu uygulamanın karşısındayız. Orası Kemal Kocaoğlu’nun babasının çiftliği değil” sözlerine yer verdi.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech