Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atikhisar tehdit altında

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclis Üyeleri ve İda Dayanışma Derneği Üyeleri Bayramiç’in Cazgirler Köyü Altın Madeni sahasında yapılan ağaç katliamı için teknik incelemelerde bulundu.

Atikhisar Barajı’nın başladığı yerde, su toplama havzasının üzerinde bulunan Kirazlı Köyü’ne yakın Balaban Tepesi arka kısmına düşen doğu tarafında başlatılan maden faaliyetlerine karşı çevrecilerden büyük tepki geldi. Çevreciler tarafından maden alanı ile ilgili ÇED iptal davasının sürdüğünü de dile getirdi. İDA Dayanışma Derneği Üyesi İbrahim Gül; “Şirket, buradaki kesim yapılan orman yollarından birinin ruhsatı İl Özel İdare’den yol bizim ruhsat alanımızda diyerek aldı.Yeni bir yol yapacaklarını dile getirdiler. Bu katliama dur demeliyiz.” dedi.

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Çevre Platformu bölgede teknik incelemelerde bulundu. Çok sayıda meşe ağacının kesildiği gözlemlenen bölgeye sahip çıkmak için bugün saat 14:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda geniş katılımlı bir eylem yapılacak. Eğer engel olunamazsa meşe kesimlerinden sonra, çam kesimlerine başlanılacak.

Atikhisar Barajı’nın su toplama havzası üzerinde altın aranmak üzere ağaçların kesildiğini dile getiren çevreciler, Kirazlı altın madeni ruhsat alanında geri dönüşü olmayacak bir şekilde, henüz gayrisıhhi işletme ruhsatı olmadan ormanın tahribine izin verenlere ve tek su kaynağımızı, havamızı, suyumuzu, doğamızı katletmek isteyen talancı şirketlere tüm Çanakkalelileri birlik olmaya çağırdı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Şu an bir doğa katliamının olduğu alandayız. Bu vadide ne kadar ağaç varsa katledilecek. Kaz Dağları’nın Çanakkale için önemini yıllardır anlatıyoruz. Giderek çoğalıyoruz, daha çok anlatacağız. Şu anda dere yatağındayız. Ne için katledildiler? Gelecek için mi? Hayır! Sadece bu arada altını yer altından çıkarmak için. Sadece katliamla kalmıyorlar. Bu topraklar olduğu gibi aşağıya inecek. Siyanürlü toprak bizim su kanallarımızı zehirlemeye devam edecek. E ağaçlar gidince oksijen azalacak. Yağış fakiriyiz zaten, yağışlar da azalacak. Dünyanın oksijeni en yüksek ikinci dağındayız şu an. Oksijen deposu içindeyiz.  Çanakkale’nin su ve hava kaynağı burası. İnsan olan herkesin dini inancı olan herkesin bu katliama dur demesi lazım. Bir insan bunu yapabilir mi? Ey doğa katili, bu doğayı yeniden yaratabilir misin? Biz yıllardır bu suyu içtik, bu havayı soluduk. Ya çocuklarımız ne olacak? Bu katliama bütün devlet kurumlarının dur demesi lazım. Doğa bizimle beraberdir, bizim onu koruduğumuzu biliyor, doğa da bizimle beraber olacak.Çanakkale Belediye Başkanı olarak elimden geleni yapıp, mücadelenin içerisinde yer alacağım.” dedi.

Dilek Akşen

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech