Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrencilerden ‘Kültürel Miras’ sergisi

Kültürel Mirasımız isimli proje

Kültürel Mirasımız isimli proje altında uzun bir çalışma süreci geçiren Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu ’üncü sınıf öğrencileri çok eski zamanlarda  günlük hayatta kullanılan eşyalardan oluşan sergi açtı.

Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencileri,  Kültürel Mirasa  sahip çıkmak ve gelecek nesillere tanıtarak aktarmak  için başarılı bir çalışmaya imza attı.

Öğrenciler, öğretmen ve velilerinin yardımlarıyla başarılı bir proje imza atarak, çok eski zamanlarda  günlük hayatta kullanılan eşyalardan oluşan sergi açtılar.Proje kapsamında, öğrenci, öğretmen, veliler ve yardımcı personelle birlikte, köy ve ilçelerde ikamet edenlerden, yüzlerce yıllık olan kullanmadıkları eski eşyaları toplanarak ‘Kültürel Mirasımız’ adı altında sergi açıldı. Açılışa, bazı Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Yapılan açılış konuşmasında, bir milletin varlığının ve bütünlüğünün korunmasında kültürün en önemli etkenlerden biri  olduğu, kültürel mirasın bir milletin en önemli karakteristik özelliklerinden olduğu, kültürel mirasa sahip çıkmanın öneminin, o milletin toplumu ayrıştırıcı değil, bağlayıcı ve birleştirici özellikleri olması nedeniyle, barışın huzurun ve refahını göstermesinin gerektiği vurgulandı. Ayrıca, kültürel değerlerin  eğitim sayesinde korunduğunun altı çizildi.

Sergide, geçmiş zamanlarda  günlük hayatta kullanılan, ölçü aletleri, günlük ve özel günler için giyilen elbiseler, tarım da kullanılan ve günlük hayatı kolaylaştıran aletler, eski paralar yer alıyor. Sergi, Cuma gününe kadar öğrenciler tarafından gezilebilecek.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech