Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zeytin hasadında makineleşme

Yeni mahsul zeytinler, Pazar

Yeni mahsul zeytinler, Pazar tezgahlarındaki yerini 7 TL’den aldı. Bu sene zeytinden çok verim aldıklarını ifade eden üretici Vedat Güler; “Bu sene, geçen seneden çok daha iyi geçti.” dedi.

Yeni mahsul zeytinler, pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Kilosu 7 TL’den satılan zeytinlerin üreticisinin yüzü, bu sene gülüyor. Geçtiğimiz karşılaşılan hastalıklar ile bu sene uğraşmadıklarını ifade eden üreticiler, iklim koşullarının da uygun geçtiğini dile getirdi.

Hasat esnasında 20 dereceye kadar çıkan sıcak havalar da işçilerin işini kolaylaştırdı. Ancak üreticiler geleneksel bir yöntem olan sırıkla zeytin toplamaktan yavaş yavaş vazgeçiyor.  Pazar esnafı Vedat Güler; “Artık sırıklar yerine zeytin toplama makineleri kullanılıyor. Bu makinelerin günlük kiraları 150 TL. 5 litrelik bir benzinle bir gün çalışıyor ve on işçinin yapacağı işi yapıyor. Sırık işinde çalışan erkekler 80 TL, toplama işinde çalışan kadınlar 60 TL alıyor. Eğer işçiler verimli çalışırsa zeytin toplanıyor. Ancak makine çok daha fazla zeytin hasadı yapıyor. Makine kiralamak daha mantıklı. Satın almak isterseniz de 7.000 TL’ye varan makine fiyatları var. Yavaş yavaş insan gücüne dayalı zeytin hasadı kaybolacak gibi duruyor.” dedi.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech