Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vahşi kapitalizm ağlarını örüyor

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Şemsettin Fatma Çamoğlu Ortaokuluna gerçekleştirdiği ziyarette, Atikhisar Barajının üstünde devam eden Altın madeni arama çalışmalarına bir kez daha sert şekilde tepki gösterdi.

Aralık ayı Belediye Meclis toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atikhisar Barajı üstünde devam eden Altın madeni arama çalışmalarını lanetlemiş, hatta Gökhan; “Ne Vali dinliyorlar ne Hükümet. Allah bin türlü belalarını versin” diyerek duruma tepkisini göstermişti. Belediye Başkanının dün gerçekleştirdiği Şemsettin Fatma Çamoğlu Ortaokulu ziyaretinde bir öğretmenin Atikhisar Barajının seviyesini sorması üzerine konu tekrar gündeme geldi.

“RÜŞVET İŞLERİ TÜM RİSKLERİ YOK EDİYOR”

Başkan Gökhan devam eden Altın arama faaliyetlerinin, Çanakkale’nin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajına olumsuz etkisinden bahsettiği konuşmasında şunları dile getirdi: “Bu konu bana şaka gibi geliyor. Orada korkunç bir orman katliamı var. Serçeler Köyünün yakını, Atikhisar Barajının su havzasında maden. Altın siyanürle temizleniyor. Siyanürün kirlettiği topraklar da oralarda depolanıyor. Sızdırmaz havuz yapıyorlarmış. 2-3 yıl önce Simav’da Gümüş madeninde havuz çöktü. Sadece oradaki toprağın içerisine siyanür alınması değil buradaki buharlaşma ile siyanürün asit yağmuru şeklinde yağması da söz konusu. Bu kentin var olma kaynağı Atikhisar Barajıdır. Şehir büyüyor. Yeraltı suyu yok. Hep siyanüre takılıyoruz ama burada başka bir olay var. Altın işlemek için milyonlarca metreküp su lazım. Bunu sağlamak için Atikhisar Barajının kaynaklarının üzerine konacaklar. Şu anda 15 milyon metreküp su var. Dua edelim yağmur ve kar yağsın. İyi bir yağış alamazsak susuzluk riski ile karşı karşıyayız. Buradan çıkacak olan Altın bir kere çıkacak. Kaç milyar TL’lik Altın çıkacak? Burada barajın sürdürülebilir olması gerekir. Vahşi kapitalizm ağlarını örüyor. Türkiye’de rüşvet sistemi bütün riskleri yok ediyor. Mücadele ediyoruz. Bağırıyoruz, çağırıyoruz, mahkemeye veriyoruz. Ne yapmak lazım bende şaşırdım. Yöneticiler duymazdan geliyor.”

Engin Ören

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech