Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Köprü rüzgarı dindi Emlak piyasası durdu

  Dolar ve Euro’nun,

 

Dolar ve Euro’nun, TL karşısında günden güne değer kazanması ile piyasalarda işler durma noktasına geldi. Üst üste gelen zamlar ve vergi artışlarından kaynaklı alım gücünün düşmesiyle emlak sektörü de ağır yara aldı.
“1915 Çanakkale Köprüsü”nün söylentileriyle bile hareketlenen emlak piyasası son günlerde düşüş yaşadı. Son yıllardaki en durgun dönemden geçtiklerini belirten emlakçılar, işlerin kötülüğünden yakınırken Lapseki’de bile

satışların düştüğünü ifade ettiler. Emlakçılar; alım gücünün düşmesi, siyasi değişiklikler gibi sebepler yüzünden satışlarda büyük düşüş yaşandığına dikkat çekerek gelecek yıldan da umutsuz olduklarını belirttiler. Kent emlakçıları, gazetemize yaptığı değerlendirmede piyasanın durduğunu ve konut fiyatlarının daha da artacağını belirtti.

“ÇANAKKALE ÖNCEDEN POPÜLER BİR YATIRIM BÖLGESİYDİ”

Canan Selcin, “Önceleri Çanakkale yatırım amaçlı çok popüler bir bölgeydi. Şimdi yatırımcı sayısında bir düşüş yaşanıyor. Düşüşün sebeplerine bakılacak olursa, en önemli faktör ekonomik durumdur. İstanbul’a bakılacak olursa örneğin, Beylikdüzü’nde 1+1 evler 150 bin TL civarlarındayken, burada da artık o fiyatlara ulaştı. 2017’nin Nisan ve Mayıs aylarından itibaren cazibemizi kaybetmeye başladık. Bu da arsaların olmayışı ve müteahhitlerin arsaları yüksek yüzdelere almalıdır. Bizimde fiyatlarımız bu sebeple yükseliyor. Ben ilk defa koca bir Kasım ayında hiç satış gerçekleştiremedim. Ceza evinin karşısı ve Yeni Devlet Hastanesi çevresindeki konutlar, şu anda bölgenin en popüler bölgeleridir. Özellikle yeni hastanenin çevresinde 1 milyon 50 bine ev satışı yaptık. Şehir içerisinde emlak satışlarında ciddi bir durgunluk söz konusudur.”

“2-3 AYDAN BERİ PİYASA DURDU”

Melahat Taner, “Çanakkale’de emlak satışları neredeyse durdu. Her alanda uygulanan zam politikaları ve vergi artışlarından sonra kimsenin alım gücü kalmadı. Bizler emlakçılar olarak kiralık dükkan da bulunuyoruz. Bırakın daire satmayı bizler ayakta zor duruyoruz. Şu anda satışlar durdu. Çünkü inşaat sektöründe müteahhitlerin adlığı her ürüne zam geldi. Demir fiyatları ortada, inşaat ürünlerine zam gelince konut fiyatları da bu durumdan etkilenir. 2-3 aydır piyasada durgunluğa kapıldık. Yeni yılda şu anda bir umut yok. Piyasada fiyatlar aşağıya inmez yukarıya çıkar. Bu fiyatlarla satış yok, ilerleyen günlerde daha da pahalı fiyatlarla karşılaşacağız.

“VATANDAŞIN CEBİNDE PARA YOK”

Cemali Aydüz, “Ben daha çok arazi satışıyla ilgileniyorum. Konut piyasasını da takip ediyorum tabi. Şu an daire satışları çok durgun. Alım gücü çok düşük. İ

nsanların cebinde parası yok. Bu yıl içinde karşılaştığımız bir durum bu Son 6 ayda satışlar çok fazla düştü. Genellikle araziler Çanakkaleli değil dışarıdan gelenlerin talebini alıyor. Esnafın arazi alması mümkün değil. Ekonomik olarak zorlanıyor. Çanakkale’nin zengin sayısı ile İstanbul’un bir değil. Sayı olarak çok daha fazla. En çok talebi Lapseki alıyordu. Orada satış vardı. Son günlerde orası da bir düşüş yaşadı. Satış orada da yok.”

“YENİ YILDAN UMUDUMUZ YOK”

Murat Üzden, “Yeni yıldan bir umudumuz yok. Dolar artışı her piyasa gibi emlak piyasasını da etkiledi.Alım gücü düştükçe yatırım da düşüyor. Cebinde parası olan da önünü görmediği için yatırım yapmıyor. Piyasa da böylece duruyor. Menkul ve gayrimenkul zaten çabuk paraya dönmüyor. Emlak piyasası şu anda durgun. 18 Mart’tan önce şehir dışından gelenlerin talebi çok fazlaydı. 18 Mart’ın ardından bıçak gibi kesildi. Lapseki’de hareketlilik birden arttı o hızla da söndü. Dışarıdan gelenlerin etkisi ise kiraları etkiliyor. Çanakkale’ye gelen burada kalıyor.”

“LAPSEKİ’DE SATIŞLAR DURDU”

Abdurrahman Kınış, “Müteahhitlerin de satış yapıyor olması bizi etkiliyor. Piyasada bir durgunluk da var evet.  Lapseki de buna dahil. Sezonlara göre işimizin durumu da değişiyor. Önümüzdeki yılda da devam edeceğini düşünüyorum. Ama ben emlakçılar olarak bize de iş düştüğünü söylemek isterim. Pazarlama işini çok daha iyi yapmamız gerekiyor böyle bir piyasada. Ben şu anda bunu göremiyorum. Irak, İran gibi yerlerden talep alıyoruz fakat kısıtlama yüzünden satış yapamıyoruz.”
Yılmaz Altuğ, “Şu an satışlarımız düşük. İnsanlar yarın ülkede ne olacağını bilemediğinden parasını elinde tutuyor. Müteahhitler kapı kapı dolaşıp ev satıyor artık. Yeni yıldan umudum yok. Daha kötüye gideceğini düşünüyorum. Yabancılara toprak satışı yasak. Ancak konut satışı yapılıyor. Arsada ise başkaları aracılığıyla bir şekilde alıyorlar. Bu araziler hep aracılarla satılıyor. Lapseki’de yapılan satışlar da geçtiğimiz yıl çok hızlı şekilde arttı. Şu anda ise bir durulma var. Merkezdeki konutların fiyatları ise anormal durumda. İş yerleri de aynı şekilde çok fazla ve insanların alım gücü zaten düşük.”

Yıldız Sağlam – Tunahan Ünsal


Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech