Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AFAD’dan anlamlı farkındalık projesi

Çanakkale AFAD tarafından EDES

Çanakkale AFAD tarafından EDES kapsamında hazırlanan ‘Engelli Afet Eğitimi Projesi’ açılış programı Ayvacık Belediyesi Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Ayvacık Belediyesi Kültür Merkezi’nde, 4 Aralık Pazartesi günü yapılan açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında Çanakkale AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz ve Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

EĞITIM 5 GÜN SÜRECEK

Konuşmasında engelli bireylerin afet anını en az zararla ve kimseye ihtiyaç duymadan atlatabilmelerinin önemini vurgulayan AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, şunları dile getirdi: “6 Şubat 2017 tarihinde yaşadığımız depremden sonra Ayvacık ve Ezine bölgesinde AFAD olarak bir eğitim projesi yapmaya karar verdik. Buralarda yaşayan engelli kardeşlerimize olası afetlerde yapması gerekenleri anlatmak ve onların bu konudaki bilgi birikimlerini bir üst kademeye çıkarmak için farkındalık çalışması gerçekleştirmek istedik. Projemiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca finanse edilen Engelli Destek Sistemi kapsamında, Valiliğimiz koordinasyonunda gerçekleştirilmiştir. Projemizin eğitimleri bir hafta sürecek. Eğitimlere katılan ve isteyen engelli kardeşlerimizin evlerinde eşya sabitleme çalışmaları da yapacağız. 5,3’lük depremden sonra bölgemizdeki yapı stoklarının kötü olmasından dolayı, can kaybı yaşanmamasına rağmen, afetlerin hayatı olumsuz yönde etkilediğini hepimiz gördük. Ayvacık depreminden etkilenen nüfus 20 bin civarında… 2017 yılı içinde yaklaşık 4700 öğrencimize ve 3600 vatandaşımıza eğitimler verdik. Aynı zamanda, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarına da eğitimler veriyoruz.”

“BU PROJE ÇOK ÖNEMLİ

AFAD İl Müdürü Yılmaz’dan sonra konuşma yapan ve proje kapsamında verilecek olan eğitimlerin,  engellilerin afetler hakkındaki bilinç seviyesini arttıracağına dikkat çeken Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez ise konuşmasında: “Toplumda dezavantaja sahip kesim olarak nitelendirilen kadınların, çocukların ve yaşlıların özellikle doğal afetler konularında eğitilmeleri çok önemli. Malumunuz 6 Şubat 2017’de, bu bölgede bir deprem yaşandı ve 1000’e yakın yapı hasar gördü. Çok şükür can kaybımız olmadı ama 8 adet yaralımız vardı. Bu depremde gördük ki en fazla zarar gören ya da zarar görme riski bulunanlar engellilerimiz, yaşlılarımız ve hastalarımız. Bu hususta bir şeyler düşünmek ve yapmak gerekiyordu. AFAD İl Müdürümüz Levent Yılmaz bu önemli konuyu bir projeye dönüştürdü. Dezavantajlı kesim olarak nitelendirilen engellilerimizin afetler hakkındaki bilinç seviyesini arttıracak olan bu projeyi çok önemsiyorum ve destekliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından AFAD eğitmenlerince engelli bireylere ve katılımcılara Temel Afet Bilinci, Yangın Bilgisi, İlk Yardım Bilgisi ve Acil Durumlarda Bina Tahliyesi konularında eğitimler verildi. Engelli Afet Eğitimi Projesi çerçevesinde AFAD eğitmenlerince verilecek olan eğitimler 9 Aralık 2017 Cuma gününe kadar devam edecek.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech