Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İş sağlığında AB değişikliği

İş Sağlığı ve Güvenliği’nde

İş Sağlığı ve Güvenliği’nde AB düzeyinde kanun değişikliğine gidileceği haberi gündemde yer alırken haber henüz gerçek hayata yansımadı. İş Güvenliği Uzmanı ve Birim Sorumlusu Şükrü Çohadar; İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında gazetemize bilgi vererek, önemli olanın tanımlama değil önleme olduğunu vurguladı.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. 2012 yılında kabul edilerek Resmi Gazete’de yayınlanan kanunda değişiklik yapılıp yapılmayacağı ise son günlerde gündemde. Avrupa Birliği standartlarına göre yeniden düzenlenmesi beklenen kanunun, iş kazalarında üst sıralarda yer alan Türkiye için bir çözüm olup olmayacağı ise bilinmezliğini koruyor.

PATRONA DA ÇALIŞANA DA İŞ DÜŞÜYOR

Milli Eğitim’e bağlı İş Güvenliği Uzmanı ve Birim Sorumlusu Şükrü Çohadar, sorularımızı yanıtlayarak işleyiş hakkında bilgi verdi. Asıl önemli olanın kazaları önlemek adına yapılabilecekler olduğunu ifade eden Çohadar, kanunun henüz söylenti olduğunu değişiklik yapılmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “İş kazaları; 6331 sayılı kanun, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü ile 3 ayrı biçimde tanımlanabilmektedir. Elinize batan bir iğne de iş kazası, kolunuzun kırılması da, deterjandan etkilenmek de iş kazası sayılıyor. Önemli olan ise iş kazasının tanım şeklinin değiştirilmesi değil iş kazasının meydana gelmemesi adına alınacak önlemler. Bizler de bu sebeple eğitimler veriyor, ortam gözetimleri yapıyoruz. Risk durumlarını tespit ederek ortamın uygun olacağı şartları belirliyoruz. Çalışanları eğitimlerle bilgilendiriyoruz. Önemli olan bir başka konu ise işverenlerin bu eğitimleri sağlaması ve çalışanların eğitimleri hayata geçirebilmeleri.”

İŞ KAZASI BİLDİRME SÜRESİ: 3 GÜN
İş kazası halinde hastane kayıtlarına o şekilde geçtiğine dikkat çeken Çohadar, “İş kazası patron tarafından 3 iş günü içerisinde bildirilmelidir. Bildirilmemesi durumunda kayıtlardan ortaya çıkacağı için iş yerine ceza kesiliyor. Ancak bu tür durumların ortaya çıkmasında en çok iletişimsizlik rol alıyor. İşçi iş kazası geçirdiğinde iş yerine bildirmiyor aradaki iletişim sorunu ise böyle durumlara yol açıyor. Öncelikle bunların düzelmesi gerekiyor. İş verenler eğitim alınmasını sağlamalı, çalışanlar öğrendiklerini kullanmalı ve iletişim halinde olunmalı.”
Yıldız Sağlam

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech