Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Etler İthal Sorunlar Yerli

Ekonomide herkesten, toplumun her

Ekonomide herkesten, toplumun her kesiminden tek ses yükseliyor. Ülkenin kalkınması yerli üretimden geçiyor. İthal olarak ülkeye sokulan etler kasapları rahatlatmadı, daha da köşeye sıkıştırdı. Vatandaşın marketlerden aldığı ucuz etlerde şikayetler arttı. Çözüm umudu ile ülkeye sokulan etler yine kasabı ve üreticiyi mağdur etti.

Yurt genelinde tarımsal üretimde ve hayvancılıkta düşüş söz konusu oldu. Verimli tarım arazileri imara açılarak tarlalar üzerinde binalar yükseldi. Hayvancılıkla uğraşan üretici, artan yem fiyatları ve kesim fiyatlarının pahalı olmasından dolayı mağdur oldu. Çanakkale’de İlçelerde verimli tarım arazileri köylüler tarafından bir bir satılıyor. Satılan tarlaların alıcıları kim sorusu yöneltildiğinde, İstanbullular cevabı alındı. Artan mazot fiyatları, akaryakıta ve gübreye gelen zamlar, ithal edilen ürünlerdeki kur artışlarından kaynaklı zamlar üreticinin belini büktü. Vatandaş hemen her haberde yerli üretim diyerek haykırdı. Vatandaş politikaların yanlış olduğunu, zarardan bir an önce dönülmesi ve devlet desteği ile yerli, milli üretime geçmemiz gerektiğini belirtti.

Kentteki kasaplar, mevcut ithal et politikalarını ve et satış fiyatlarını değerlendirdi. Esnaf ithalden çözüm olmaz dedi.

DIŞARDAN GELEN ET BİZİM ET GİBİ OLMAZ”

Ender Öztürk (Kasap), “Satış fiyatları ithal etten dolayı düştü. Kesim fiyatlarında 3 TL bir düşüş meydana geldi. Kıymanın kilosu 45 TL’den 43 TL’ye geriledi. Kuşbaşı 47 TL’den 45 TL’yi gördü. Kesim fiyatları 10 TL düşerse satış fiyatı da o doğrultuda düşüşe uğrar. İthal et satışları etkilemedi. Birkaç müşterimiz marketlerde satılan ucuz etten aldı. Çabuk pişmediği ve lezzet yönünden farklı olduğu yorumları aldık. Kıyması çabuk kavrulmuyor. Bizim danalar gibi bizim etler gibi olmaz dışardan gelen et. 5 bin ton et geldi. Çok bir miktar değil bu sayılar. 15 dana yapar 5 bin ton bu rakamlar bizi etkilemez. Marketler 50 kg satıyor o da kişi başı 1 kg alsa zaten hemen biter. Kasap satışlarında durgunluk var 1kg alan vatandaş artık yarım kilo alıyor.

Satış fiyatlarının yüksek olmasının sebebi kesim fiyatlarının yüksek olması. Danayı 26 TL ye keseceğimize 15 TL ye kesersek satış fiyatı da o denli azalır. İthal et getirileceğine kasaplara be üreticilere yardımcı olunsa sorun çözülür. Bu yöntemle kimseye bir artısı olmadı, birileri zengin oldu. Market sahipleri para kazandı, kasap ve üretici yine aynı durumda. Ucuza et satacağız diye üretici mağdur oldu. Çözüm kesinlikle yerli üretimdir” dedi.

BİRBİRİMİZLE DALAŞMAK YERİNE ÜRETİM YAPMALIYIZ”

Halil Birsen (Kasap), “İthal etlerin biz kasaplara zararı dokundu. Artı olması beklenirken, eksisi ile karşılaştık. Piyasa fiyatlarında çok az miktarlarda düşüş yaşandı. Fiyatlar düşse de işler yerinde sayıyor. İthal et politikasını desteklemiyoruz. İnsanlara bedava para verdiler. Köylerde üretim yok. Halkımız tembel kimse çalışmıyor, arazisini satan yiyip içiyor. Millet olarak çok çalışmamız lazım. Köylünün desteklenmesi gerekli, başka türlü çözüm mümkün değildir.

Fiyatlar şu an düşüyor ama yeni yılda, her an her şey olabilir. Uzun vadede fiyatlardan beklenti mümkün değil. İçinde bulunduğumuz konumda piyasa fiyatları sürekli değişken bir yapıda seyir ediyor. Köylüde piyasa fiyatlarından etkilenerek, 200 TL’den sattığı koyununu artık 600 TL’den satmaya başladı. Çözüm, birbirimizi sevmemiz ve çok çalışmamızda saklı. Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i artık birbirimizle dalaşmayı bırakıp üretime geçmemiz gerekiyor. İthal olan hiçbir şey bu ülke için çözüm oluşturmaz, geçici olarak sorunları erteler. Kalıcı çözüm milli ekonomi ve üretimdir” açıklamalarında bulundu. Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech