Zoru başardık

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi, akaryakıta ve zirai ürünlere gelen zamlardan şikâyetçi… Bu olumsuzluklara rağmen, Çanakkale’de 109 çeşit tarımsal üretim gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; Çanakkale, 35 çeşit tarımsal üründe Türkiye’de ilk 10’da yer aldı. Çanakkale’nin bitkisel ürün, hayvancılık ve balıkçılıktan elde ettiği gelir yıl içerisinde 3.5 Milyar TL oldu.

Yurt genelinde vatandaşlar son günlerde neredeyse hayatın her alanına gelen zamlarla boğuşuyor. Bu sıkıntıları en çok hisseden kesimlerin başında hiç kuşkusuz çiftçiler geliyor. Akaryakıta ve zirai ürünlere gelen zamlarla üretici büyük bir darbe aldı. Birçok köyde arsa sahipleri, arsalarını ve hayvanlarını sattı. Yerli üretim geriledi, ülkeye ithal buğday girmeye başladı.

109 ÇEŞİT ÜRETİM GERÇEKLEŞTİ”

Tüm bu olumsuzlukların gölgesinde Çanakkale’de 109 çeşit üründe üretim gerçekleşti. 109 ürününün 35 çeşidinde Çanakkale, Türkiye’de ilk 10’da yer aldı. Kapya Biberi ve nektarin üretiminde Çanakkale Türkiye birincisi olurken, şeftali üretimde Türkiye ikincisi oldu. Çanakkale’nin bitkisel ürün, hayvancılık ve balıkçılıktan yıl içerisinde kazancı 3.5 Milyar TL oldu.

“3.5 MİLYAR TL GELİR ELDE ETTİ”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, Çanakkale’nin yıl içerisinde tarım ve hayvancılıktan gelir dağılımı, hayvancılıktan “900 Milyar TL”, balıkçılıktan 100 Milyon TL ve bitkisel ürünlerden 2.5 Milyar TL oldu. Çanakkale’nin yıllık geliri 3.5 Milyar TL’yi buldu.

ÇANAKKALE’DE ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ BAŞLADI

Yenice’de çilek yetiştiriciliği başladı. 4.000 dekar arazide çilek üretimi yapıldı. Çilekte kalitenin iyi olduğu ve gün geçtikçe üretim yapılan yetiştirme alanlarının arttığı öğrenildi. Elde edilen verilere göre çileğin satış fiyatı 2.50 TL oldu.

ÖRTÜ ALTI ÜRETİMLE 30 TON DOMATES YETİŞTİ

Örtü altı tarım son 2 senede arttırıldı. Kalafat, Kumkale, Ezine, Kemallı odaklı alanlarda üretim yapıldı. Tuta dan dolayı domates ten zarar gören üretici, örtü altı üretimde zararı minimuma indirdi. Tarım İl Müdürlüğü’nün beklentisinden daha fazla bir ürün sağlandı. 30 ton domates üretimi gerçekleşti. Açık alanda 10 ton, örtü altında 30 ton domates üretimi sağlanırken ürünlerin hastalıksız olduğu öğrenildi. Açık alana göre üreticinin ürün üzerinde kontrolü kolay olduğu için daha çiftçi örtü altı üretime yöneldi. Ezine Kemallı’da, kahvaltılık sivri biber üreticinin arazisine dikildi. Altı dönümlük yerden 47 ton biber üretimi gerçekleşti.

TRABZON HURMASI YETİŞTİRİCİLİĞİ BAŞLADI

Çanakkale’de Trabzon Hurması yetiştirilmeye başlandı. Hurmanın önemi üreticinin sıklıkla mahsul aldığı, şeftali ve elma sezonunun bittiği dönemde devreye girdi. Hurma, şeftali ve elma sonrası üretime geçirildiği için çiftçinin yüzünü güldürdü. Ayvada hurma gibi üretici için önem taşıdı. Para kazandıran ürünlerin tarladan çekilmesi ile hurma ve ayva toprakta yerini aldı. Ayvacık’ta da o denemde zeytinin devreye giriyor. Üretici ana mahsullerini tarladan kaldırdığında üreticinin cebini rahatlatan mahsuller toprakta yerini alıyor. Trabzon Hurmasında şu anda “918 dekar” alanda üretim yapıldı. 2-3 yıl öncesinde “0 dekarken” yapılan çalışmalar sonrasında “918 dekar” bir alanda Çanakkale’de Trabzon Hurması yetişmeye başladı. 911 Ton bu zamana kadar hurmadan ürün elde edildi. Merkez İlçe’de, Lapseki ağırlıklı Umurbey’de ve Biga’nın bir bölümünde yetiştirilmeye devam edildiği öğrenildi. Trabzon Hurması ilaç istemeyen bir ürün olduğu için çokça tercih edildi.

CİDDİ BİR ATIŞ SÖZ KONUSU OLDU

Çanakkale’de İl Özel İdaresi destekli Antep fıstığı üretimi yapılmaya başlandı. Ayvacık’ta Şapköy, Erecek, İlyasfakı, Arıklı, Süleymanköy bölgelerinde her sene 20.000-30.000 ağaç ilaçlandırılıyor. 204 bin tane ağaçta, 6 yıl ilaçlama yapıldı. Üretici bölgedeki üretimden memnun olduğu aktarıldı. Bölge halkı dış yörelere çeşitli işler için gittiklerinden bu üretimsel faaliyetler Ayvacık halkı için önem arz etti. 27 bin dekar ceviz, 10 bin dekar badem arazide yerini aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com