HAYIRLI CUMALAR

Küresel yolsuzluk karşıtı Transparency International şirketi, her yıl, “Yolsuzluk Algı Endeksi” anketinin sonuçlarını paylaşıyor. Şirketin belirttiğine göre, “yolsuzluk”u kesin olarak belirlemenin standartlaşmış yolları mevcut değil. Bunun temel sebebiyse, genelde, durumun doğal olarak halkın gözünden uzak gerçekleşiyor olması.

Ancak şirket buna rağmen, birçok yolsuzluk araştırmasını baz alarak, 168 ülkeye 100 üzerinden puan veriyor. 100 puan yolsuzluğun en az düzeyde olduğunu belirtirken, 0 en üst düzey anlamına geliyor. Bu yönde zirveyi Afrika ve Orta Doğu almakta, ki buradaki toplumlar zayıf yasal ve yönetimsel sistemlerine ek olarak, kayda değer yoksulluk seviyeleriyle ön planda.

O araştırmada ülkemizin adı şu satırlarla geçiyor…

Türkiye, Avrupa’da yolsuzluk oranı en yüksek ülke konumunda. Puanıysa 42. 2013’te, ülke, devlet temelli bir bankanın yöneticisinin karıştığı çok büyük çaplı bir skandalla sarsılmıştı. Birçok önemli iş insanı da rüşvet, dolandırıcılık, kaçakçılık ve para aklama suçlarıyla bu skandalın içindeydi”

Bugün, 2013 yılına oranla yolsuzluk,hırsızlık,rüşvet, yağma ‘güzel ülkemde’ tavan yapmış durumda. Öyle bir durumdayız ki; yolsuzlukta ‘Ateist-Müslüman’ kıyası yapılıp sonucun suratımıza tokat atılır gibi çarpılmasına tanık oluyoruz.

‘Kol saati’ne odaklandığımız olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen gerçekler ortaya çıkıyor…

Reza ABD’de anlatıyor;

Bakan Çağlayan’a 50 milyon Euro rüşvet verdim”

Döneminde asgari ücretliye 50 lira zam verebilmek için düşünen bakanın, ‘kol saati de neymiş’ dedirten cinsten açıklamalar bunlar.

Bugün Cuma…

Hayırlı Cuma…

Cumanız mübarek olsun…

Tüm camiler de, ‘yolsuzluk-hırsızlık-rüşvet-yağma-talan’ konularına İslam dininin bakışını saygıdeğer imamlarımızın tekrar tekrar anlatmalarını bekliyorum.

Sadece camilerde değil tabii ki….

Din, Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin de çocuklarımıza bu değerleri üstüne basa basa öğretmesini istiyorum.

Anne, babaların da çocuklarına yaşam içindeki örnekleri gösterip ‘iyi-kötü’ tanımını öğretmesini arzu ediyorum.

Reza ABD’de konuştukça ortaya daha çok ‘rüşvet’ iddiaları atılacak. Bağımsız Türk Yargısı’nın ne yapacağını merakla bekliyorum.

Hayırlı Cumalar, ‘hırsızlık-yolsuzluk-rüşvet-yağma-talan’da listelere girmediğimiz günler diliyorum.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.