Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Turan’dan Troia açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lapseki Belediyesi sosyal tesislerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale’nin farklı konularda, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarını içinde barındıran bir şehir olduğunu belirtti.

Troia’nın ayağa kalkmasını, bu markanın hak ettiği yatırımı almasını istediklerini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Zaman zaman yurt dışı gezilerine gittiğimizde Türkiye’yi tanımayan, İstanbul, Ankara, Çanakkale’yi bilmeyen insanların Troia’yı tanıdığını, efsaneleri okuduğunu, tarihi hatırasını bildiğini sevinerek görüyoruz. O yüzden Troia’nın hak ettiği yatırımları alması için 2018 Troia Yılı bir imkandır.” dedi.

Lapseki Belediyesi sosyal tesislerinde gazetecilere açıklama yapan, Çanakkale’nin farklı konularda, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarını içinde barındıran bir şehir olduğunu belirtti;

“Şehitlik, orman, turizm, Assos ne kadar kıymetli ise Troia da o kadar kıymetli.” diyen Turan, şöyle konuştu: “Troia’yı zaman zaman ihmal ettiğimizi düşünüyorum. Troia ihmal edilecek bir değer değil. Biliyorsunuz UNESCO’nun Troia tescilinin 20. yılı. Önümüzdeki yıl hükümetimiz tarafından en üst düzeyde Cumhurbaşkanımızın duyurusuyla beraber hayata geçen 2018’in Troia Yılı ilan edilmesi kararı alındı. 2018’i tüm Türkiye’de, tüm dış ülkelerd

eki büyükelçiliklerimizde hep beraber Troia Yılı olarak kutlayacağız. Bunun için önemli çalışmalar yapılıyor. İlgili komisyonumuz, valimiz, bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanımızın özel gayretleri bu konuda bizlere çok büyük mesafe alma imkanları verdi.”

“2018 TROİA YILI BİR İMKAN”

Turan, geçen hafta bu konuda çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Ziyaretlerden çok olumlu kararlarla dönüldü. Her kurum, devletimizin her imkanı bu konuya seferber edilmiş durumda. Biz Troia’nın ayağa kalkmasını, bu markanın hak ettiği yatırımı almasını istiyoruz. Zaman zaman yurt dışı gezilerine gittiğimizde Türkiye’yi tanımayan, İstanbul, Ankara, Çanakkale’yi bilmeyen insanların Troia’yı tanıdığını, efsaneleri okuduğunu, tarihi hatırasını bildiğini sevinerek görüyoruz. O yüzden Troia’nın hak ettiği yatırımları alması için 2018 Troia Yılı bir imkandır.”

Bülent Turan, “2018 Troia Yılı” kapsamında Türk Hava Yolları ile yapılan görüşmelerde bir uçağın dış giydirmesini, bütünüyle Troia’ya ayrıldığını bildirdi.

“ZİYARETÇİ SAYISI 3, 5 MİLYONLARA ÇIKSIN”

Bunun hayata geçirilmesinin çok şık bir hareket olacağı

na işaret eden Turan, şunları kaydetti:

“Bu önemli bir tanıtım imkanı olacak. Onun dışında diğer ilgili kurumlarda benzer çalışmalar yapacaklar. Sizlerle de zaman zaman paylaşacağız. Bir diğer müjdemiz de yine özel sektöründe desteğiyle beraber çevredeki köylerimizin tüm altyapı imkanlarının ayağa kaldırılması olacak. Dış cephe giydirmeleri, evlerin restorasyonu, Troia hatırasının olduğu bir atmosferi canlandırmak için orada bütün köylerimizin ayağa kaldırılması gündeme gelecek. Biz 2018’i Türkiye’nin, Çanakkale’nin tanıtımı için önemsiyoruz. Nasıl ki şehitliğimizde 10 sene önce yıllık 300 bin olan ziyaretçi sayısı o yatırımlar yapılınca 3 milyona çıkmışsa, şu anda Troia’da da ortalama yıllık 400 bin ile 500 bin civarında ziyaretçi söz konusu. İstiyoruz ki bu yatırımlar yapıldıktan sonra, köylerin altyapısı, dış giydirmeleri, diğer kurumların kanaatleri ortaya konduktan sonra tekrar Troia’mızda da o ziyaretçi sayısı 3, 5 milyonlara çıksın. Bu Çanakkale’miz ve esnafımız için büyük bir katma değer. Onu hayata geçirelim.”

“TROİA MÜZESİ”

Troia Müzesi’nin de 2018 yılı içinde de açılacağını, bu müzenin,

Troia eserlerinin geri gelmesinde ve sergilenmesinde çok büyük bir katma değer üreteceğini anlatan Turan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biliyorsunuz meclisimizde tarihi eserlerin araştırması için bir komisyon kuruldu. Bu komisyonda ben bölgemizdeki tarihi eserlerin Türkiye’ye iadesinde katma değer üreteceğini düşünüyorum. Çünkü müzenin olmadığı yerlerde sergi imkanı olmadığı için bu tarz argümanların, tarihi eserlerin iadesi kolay olmuyor. Ama şimdi Troia’dan çıkan her türlü eserin sergileneceği bir örnek dünya müzesi var. O müzeyi açtığımızda oradaki eserlerin tekrar hayata geçirilmesi ve sergilenmesi çok daha rahat olacak.” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech