Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Manşet

“Bedelini hepimiz ödeyeceğiz”

Çanakkale Barosu tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, dün baro binasında basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki konuları değerlendiren Feyzioğlu, Reza Zarrab davası ile ilgili bilgilendirme yaparken konunun Milli bir mesele olmadığını ancak Milletimizi ilgilendiren bir dava olduğunu vurguladı.

Stajını başarıyla tamamlayan 6 genç avukatın yemin törenine ve 38 tane stajyer avukatın dersine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, baro binasında Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, kısa bir konuşma yaptıktan sonra basın mensuplarının sorularına cevap veren Feyzioğlu, Reza Zarrab davasının iddianamelerine yönelik bilgilendirmelerde de bulundu.

Basın toplantısı öncesi hediye takdiminde bulunulurken, Sanatçı Yaşar Çallı’nın Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinde seymenler tarafından karşılanmasını resmetmiş olduğu tablonun plaketini hediye eden Feyzioğlu, tablonun üzerine kendi el yazısıyla “Çanakkale ruhunun temsilcisi, hukuk devletinin ve Atatürk Cumhuriyeti’nin yılmaz savunucusu, Çanakkale Baro Başkanımız Avukat Bülent Şarlan’a ve tüm Çanakkaleli meslektaşlarımıza saygılarımla…” yazdı. Kentimize özgü seramik bir figür armağan ettikten sonra basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan da Feyzioğlu’na Çanakkale’ye geldiği için teşekkür etti.

Çanakkale’de olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Çanakkale’ye gelen birisinin geldiği gibi dönmesi, sanıyorum mümkün değildir. İman tazelemek isteyen kim varsa her zaman tavsiyem Çanakkale’ye gelmelidir. Türk milletinin mücadele azmine, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücüne, Türk milletinin kararlılıkla her zorluğu aşacağına dair buradan daha bir umutla emin olup dönecektir. Bizim meselelere bakış açımız, duruşumuz daima millidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk milletinin tarafında oluşumuz sorgulanamaz, tartışılamaz. Hukuka bakışımızın evrenselleşmiş hukuk penceresinden olması gerektiğini söyleriz. İşte bu Milli duruştur.” diye konuştu.

Türk Milleti’nin evrensel hukuk kurallarının yazımında asli unsur olarak görev yaptığını belirten Feyzioğlu, adil yargılamanın evrensel kurallarını uygulamanın Milli duruşun gereği olduğunu vurguladı. Feyzioğlu, “Hiç kimse bizden devlet düşmanlığı anlamına gelecek bir cümle dahi beklemesin. Asılsız yere devletimizi yıpratacak, sarsacak, suçlayacak cümle beklemesin. Kamu görevlilerinin bir suçu varsa onların üzerine gidilmesi ayrı, devletin yıpratılması ve parçalanmak istenmesi ayrıdır. Bizim kap kalın çizdiğimiz çizgi budur.” dedi.

“DAVA İLE ARAMIZA MESAFE KOYMAK ZORUNDAYIZ”

Basın mensupları tarafından Reza Zarrab’ın davasını hukuki yönden değerlendirmesinin istenmesi üzerine Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, konuyla ilgili ortada iki iddianame bulunduğunu ve bunları satır satır okuduğunu ifade etti. Feyzioğlu, “İddialar ağır ve bizi ilgilendiriyor. Bu durumda Türkiye’nin yapması gereken çok akıllı bir hamle var; bu dava ile arasına mesafe koymak. Her Türk şirketi ve vatandaşı kara listeye de alınabilir. Bu sebeple devlet olarak, ‘Bununla alakamız yoktur’ demek zorundayız. Mesafeyi koymak zorundayız.

‘Bu onun operasyonudur, bunun operasyonudur, dış güçlerdir, üst akıldır’ diyerek biz koskoca bir toplumu, bir milleti, bir devleti ateşe atıyoruz. Bunu söylemek bizim görevimiz. Böyle söylediğim için de ne Amerikancı olurum ne de İran karşıtı olurum. Bir tek tarafımız var bizim: Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti… Bizim görevimiz vatandaşlarımızın, bu milletin milli menfaatini korumak. Benim İran’ın milli menfaatini korumak ya da kişilerin komisyonlarını korumak gibi bir görevim yok.”

“MİLLİ DEĞİL AMA MİLLİ SONUÇLARI OLACAK”

Davanın milli değil ama milleti ilgilendiren bir dava olduğunu kaydeden Feyzioğlu, davanın bedelini işçisi, memuru, köylüsü, ev hanımı, öğrencisi, gazetecisi yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin ödeyeceğini söyledi. Feyzioğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Olası bir muazzam cezanın bedelini biz ödeyeceğiz. Dünyada kara listeye girmenin bedelini biz ödeyeceğiz. Peki ne karşılığında? Eğer bu altın tüccarı İran vatandaşı Zarrab, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve milletimizin yüksek menfaatleri gereği göğsünü siper edip, ‘Başıma ne gelirse gelsin ben Türkiye için gereğini yaparım’ demiş olsaydı, bu bir milli mesele olurdu. Bu bir milli dava falan değil ama milli sonuçları olacak. Milletimizi bir bütün olarak ilgilendirecek davadır.

Ama bu iç politika meselesi değil. Zarrab davası nedeniyle, ‘Ne güzel Türkiye sıkışıyor’ diye kahkaha atanlar olabilir. İçim parçalanıyor. Çünkü bunun bedelini hepimiz ödeyeceğiz. Devlet aklının hâkim olması gerektiğini söylüyorum. Araya derhal mesafe konulmalıdır. Hatta, ‘Siz yargılayın sonra biz de yargılayalım bu namussuzu’ demek lazım. ‘Bunun bağlantılı olduğu kimse, onların da delillerini bulalım. Biz de temizlenmek istiyoruz. Biz de mutlaka bu yargılamayı yapmak zorundayız’ demek lazım. Yeniden yargılama açmamız anlamında bu önemli.”

“HUKUKİ KISMI PARALARIN KAYNAĞIDIR”

Feyzioğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında açıkladığı Man Adası şirketine yönelik belgeler ile ilgili soruya da şu yanıtı verdi: “Yurtdışına para transferinin siyasi olarak değerlendirilmesi başka, hukuki olarak değerlendirilmesi başka konudur. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, siyasi bir değerlendirme yaptı. ‘Sen burada taksiciye dövizini bozdur’ derken, ‘Kendi dövizini yurtdışına göndermişin’ dedi. Bu siyasi bir değerlendirme…

Bu işin hukuki kısmı; kazanılan, bu gönderilen paraların kaynağıdır. Bu gönderilen paraların kaynağı meşru ise Türk hukukuna göre istediğiniz yere gönderirsiniz. Ama kaynak meşru değilse ya da meşru olmayan kaynağı meşrulaştırılmak için bir aklama süreci çerçevesinde gönderiyorsanız parayı, o zaman hukukun meselesidir.”

TBB Başkanı Prof. Dr. Feyzioğlu ve Çanakkale Barosu Başkanı Av. Şarlan ile beraberlerindeki heyet, baro binasındaki basın toplantısının ardından Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Eylem Gözeldere

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech