Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meyvelere kış geldi

Kış mevsiminin gelmesiyle değişen

Kış mevsiminin gelmesiyle değişen sebze ve meyveler, herkesin alabileceği fiyatlarla pazardaki yerini aldı. 1 ile 5 arasında değişen fiyatlar, hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşın tercihi oldu.


İçinde bulunduğumuz mevsim, sebze ve meyvelere yansıyarak etkisini gösterdi. Yaz aylarında en çok tüketilen meyveler çilek, erik, karpuz yerini mandalina, portakala çoktan bıraktı.
Turuncu ve sarının tüm tonlarını görebileceğiniz kış meyveleri şifanın da adresi. Salı pazarında bu hafta; 1 TL ile 5 TL arasında değişen fiyatlarıyla kış meyveleri, sağlıklı kalmanın ucuz yolu. Direncin artmasına yardımcı meyvelerin faydaları ve barındırdıkları vitaminler ise küçümsenemeyecek oranda.
İşte bu meyvelerin faydaları;
▪Greyfurt: C vitamini zengini greyfurt bağışıklık sistemi için yararlıdır.
▪Elma: A ve C vitamini fazla olan elma, çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nedeniyle hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanılır. Kolon kanserlerinden korunmak için de bir yöntemdir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek; sindirimi kolaylaştırır.
▪Ayva: Ayva A ve B vitaminleri, yüksek miktarda potasyum ile tanin ve kireçli tuzlar içerir. Zindelik verir. Çekirdekleri yoğun pektin içerdiği için ishal önleyici olarak kaynatılıp suyu içilebilir. Bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde kullanılır.
▪Nar: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla tüketilmelidir. Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesi nedeniyle, halsizlik durumlarında da kullanılabilir.
▪Portakal: C vitamini ve folik asit kaynağı olan portakal bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.
▪Mandalina: Zengin C vitamini içeriğiyle, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir.

Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech