Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küçük sanayinin büyük sorunları

Küçük Sanayi Sitesi’nin yeni

Küçük Sanayi Sitesi’nin yeni yerine geçmesi için de gerekli süreç başladı. Son hazırlanan torba yasada geçen Mera Kanunu’nun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasındaki yazışmalar başladı. Süreç olumlu sonuçlanırsa, 600 dönümlük bir alana sahip Işıklar Köyü’nün merası olarak da adlandırılan alana Cuma Pazarı, Kepez ve Barbaros’ta kalan diğer sanayi alandakileri dükkanları da kapsayarak taşınılması planlanıyor.

Havaalanı kentin içinde, hastanesi ve otogarı kentin dışında kalan Çanakkale’de bir sorun haline gelmeye başlayan Küçük Sanayi Sitesi için adımlar atılmaya başlandı. Son hazırlanan torba yasada Mera Kanunu’nun tahsis amacının değiştirilmesini düzenleyen 14.Maddesindeki istisnalara endüstri, teknoloji geliştirme, organize sanayi ve serbest bölgeler de eklendi. İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan mevcut Küçük Sanayi Sitesinin yeni yerine geçmesi için de gerekli süreç başladı. Tarım Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığının arasındaki resmi yazışmalar devam ediyor. 600 dönümlük bir alana sahip Işıklar Köyü’nün merası olarak da adlandırılan alana Cuma Pazarı, Kepez ve Barbaros’ta kalan diğer sanayi alandakileri dükkanları da kapsayarak taşınılması planlanıyor. Yeni bir sanayi sitesi kurulabilirse, Çanakkale esnafının ticari faaliyetlerini gelişmesi, depolama ve trafik sorunu gibi sorunların da çözülmesi kolaylaşacak.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Mustafa Vurucu; Çanakkale’mizde Küçük Sanayi Sitesi şehrin içinde kaldı. Organize sanayi sitesi de çok uzakta değil. Şu andaki mevcut sanayi sitesi esnaf ve sanatkarımız için yeterli değil. Orada 457 işyeri var. Sadece küçük sanayi sitesinden yetişmiş çırakların, ustaların da işyeri açma talepleri var. Ayrıca Merkez içerisinde de sanayiye dönük esnaflar var. Baktığınız zaman iskele de bile aralarda hükümetin aldığı kararlar var. Şehir içinde olan sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması gerekiyor. Bunun için uzun vadeli kredi imkanları sağlanıyor. Oda ve kuruluşlar ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mevcut organize sanayi bölgesinin arkasında kalan yer sanayi için oldukça uygun. Valimize de konuyu aktardık. Bu konuda ticaret odası ile de mutabakat sağladık. Beraberce bu konuda girişimlerde bulunacağız.”dedi.

Çanakkale Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sezai Kahraman da konuyla ilgili görüşlerini gazetemizle paylaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından şehir içinden şehir dışına taşınacak sanayiye dönük esnaf için kredi imkanı olduğunu dile getiren Kahraman; “Hiçbir esnaf mağdur olmayacak.” dedi. Kooperatif Başkanı Kahraman sanayinin taşınmasının kent trafiği içinde çok olumlu olacağını sözlerine ekleyerek, açıklamasına şu ifadelere devam etti:

YENİ KURULACAK SANAYİ SİTESİNE 727 TALEP VAR”

“Şu anda 427 işyerimiz var. Yeni sanayi bölgesine geçtiğimiz zaman Kepez’de Barbaros’ta bulunan dükkanlar ile birlikte geçeceğiz. Şu ana kadar 727 adet yeni iş yeri talebi aldık. Zaten şu anda tapusu olan dükkan sahibi esnafın orada bir yeri olacak. Bu talepler işyeri olmayan esnaflardan alındı. Biz 310 ortaklı bir kooperatifiz ve bu ortaklardan talep almıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şehir içinde kalan sanayi işletmelerinin şehir dışına taşınması için bir destekleme sağlıyor. 13 yıllık bir kredi var. İlk iki yılı geri ödemesiz 0.2 faizli bir kredi. Burada-ki şart şehir içinde kalan sanayiye yönelik dükkanların şehir dışına taşınması şartı var. Alt yapısına varıncaya kadar bu kredi geçerli. Dolayısıyla biz uzun yıllar para toplamaya çalışmayacağız. Kredi kullanan esnaf yeni yerde kendi iş yerinin sahibi olacak. Zaten prefabrik dükkanlar olacak. Bu sebeple süreç çok hızlı ilerleyecek. Tarım Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı arasındaki yazışmalar bittikten sonra süreç daha da netleşecek. Valimiz de konu ile ilgili çalışma başlattı. Önümüzdeki bir sene içerisinde durum netleşecek. Organize sanayini arkasında kalan 600 dönümlük mera alanı bunun için en uygun yer. Yaklaşık 1200 dükkanlık bir sanayi bölgesine kavuşmuş olacağız. Bu da Çanakkale’nin 20-30 senelik sorununu çözmüş olacak. Sivil toplum örgütleri, Belediye, esnaf odaları, Ticaret Odası bu noktada bizimle birlikte hareket ediyor. Belediyemiz de bizimle birlikte. Tabi onlar da Barbaros Sanayisi gibi yerleri temizlemek istiyor. Şu anda sanayimizde sıkıntılar var. En büyük sorun park sorunu. Bizim sanayimize her gün 2500 araç giriş çıkış yapıyor. Zaten Çanakkale’nin sorunu otopark. Ayrıca bizim burada büyüme şansımız kalmadı. Teknoloji gelişti, yeni makineler, aletler çıktı. Artık dükkanlar bize küçük geliyor. Teknolojiden de faydalanamıyoruz. Şimdi fizibilite raporları hazırlanıyor. ÇED raporları hazırlanacak. Burada en büyük dükkan 144 metrekare. Yeni yerimizde çok yer işgal etmeyecek olan esnafların dışında ön kullanımı ile birlikte 900 metrekarelik dükkanlar düşünüyoruz. Ayrıca sanayiyi bölüm bölüm iş kollarına göre ayıracağız.”

YA YENİ SANAYİDE KİRALAR YÜKSEK OLURSA!”

Sanayi esnafı da konuya ilişkin gazetemize görüşlerini aktardı. Esnaf da bir an önce sürecin başlamasını ve taşınmayı bekliyor. esnafın tek korkusu ise eğer kredi imkanı bulamazlarsa kiralar yüksek olacağı yönünde. Esnaflar görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

Ahmet Topçu, “Sanayinin taşınma durumunun kesinlikle artı olacağını düşünüyorum. Çünkü artık esnaf burada komşusu ile kavga eder duruma geldi. Yollarımız ve mekanlarımız yetersiz. Biz yanımızda çalışan kişileri imkanlar el vermediği için yanımızda tutamıyoruz. Neden insanlar daha iyi şartlarda çalışmasın. Bizden alacağı 2.000 TL’yi bırakıp vatandaş 1.500 TL’ye daha iyi imkanlarda çalışmayı tercih ediyor. Bunların dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Küçük esnaf ayakta tutulmalıdır. Sanayinin taşınması kesinlikle ama kesinlikle artı bir değer sağlar. Çanakkale esnafına mevcut kullanımda olan sanayi artık yeterli gelmemektedir.”

Zafer Yılmaz, “Yeni Sanayi bölgesinin yapılması şart. Mevcut sanayi iyice şehrin içinde kaldı. Sıkışık bir ortamda daraldık. Esnaf olarak sanayinin yolarından, alt yapısında şikayetçiyiz. Yeni yapılması planlanan sanayinin de iyi bir biçimde planlanması gerekmektedir. Bölüm bölüm, grup grup ayrılması lazım. Elektrikçiler, mekanikçiler, oto gazcılar, camcılar herkesin, her dükkanın ayrı bölümlerde bulunması gerekir. Bu sanayide insanlar yarım saat dükkan arıyorlar. Bu karışıklık işleri de olumsuz olarak etkiliyor.”

Hüsamettin Kırmızı, “Sanayinin taşınması şart oldu. Bizler depo gibi dükkanlarda sıkıştık. Bu dükkanlar dükkan olmaya elverişli değil. Depo formatında alanlar. Sanayide şu an sıkışıklık var. Kargaşa hali hakim. Yeni sanayiye bölgesine taşınılması oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bunlar artı yönleri. Eksi olarak şu anda ödediğimiz kiralar zaten pahalı. Yeni dükkanlara geçildiğinde kiraların daha da artacağını düşünüyorum. Taşınmanın hem artısı hem eksisi olacaktır.”

Dilek Akşen – Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech