KETEM ücretsiz hizmet veriyor

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet vermekte olan KETEM birimi ve Mobil Kanser Tarama Aracı ile tarama yaptıran 22 kadına meme kanseri, 3 kadına rahimağzı kanseri ve 3 vatandaşımıza kolorektal kanser teşhisi konuldu.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet vermekte olan KETEM birimi ve Mobil Kanser Tarama aracı kent içerisindeki ücretsiz çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Dünya genelinde artan kanser vakaları ve erken teşhisin önemi üzerinden hareket eden birime 2017 Ekim ayı itibari ile hiçbir şikayet olmadan tarama için gelen 22 kadına meme kanseri, 3 kadına rahimağzı kanseri ve 3 vatandaşımıza kolorektal kanser teşhisi konuldu.

2017 yılı Ekim ayı itibariyle 8.025 kişiye meme kanseri, 5.781 kişiye rahim ağzı kanseri ve 10.602 kişiye kalın bağırsak kanseri olmak üzere ilimiz genelinde toplam 24.408 kişiye kanser taraması yaptı.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet vermekte olan KETEM birimi geçtiğimiz aylarda Barbaros Mahallesi 19 Mayıs Sokak No:12 B Blok’ta hizmet vermeye başladı. ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır !’ prensibiyle 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Taraması ve 30-65 yaş arası kadınlara Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri (HPV-DNA) Taraması ücretsiz yapılıyor. Aynı zamanda Sigara Bırakma ve Danışma Hizmetleri Polikliniği hizmetleri ücretsiz olarak veriyor. Hizmetlere ulaşmak için kimlik kartı ile belirtilen yaş aralıklarındaki bireylerin ilgili taramalar için başvurmaları yeterli görülüyor.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak tarama programlarının önemi artmaktadır. Tarama programları, kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından da Aile Sağlığı Merkezlerinde, Hastane önlerinde, köylerde, semt pazarlarında ve halka ulaşılabilecek her yerde eğitim ve bilgilendirme yapılarak, halkımız KETEM ve Mobil Kanser Tarama Aracına yönlendiriliyor.

Dilek Akşen, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com