Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

El Emeği Değirmen Nuru

Geçmişten günümüze önemini ve

Geçmişten günümüze önemini ve geçerliliğini kaybeden mesleklerden biri olan değirmencilik, Çanakkale’de hayat bulmaya devam ediyor. Ramazan Kapucuoğlu, aile yadigarı olan değirmenciliği kendi değirmeni ile icra ediyor. Kendi elleri ile yaptığı değirmeni ile buğday unundan ürünler üreten Kapucuoğlu, kentte nostalji rüzgarları estirdi.

Ramazan Kapucuoğlu, kentimizde yaşayan 3 kuşak değirmenci… Dedesinden ve babasından öğrendiği değirmenciliği, Çanakkale’de hala sürdüren Kapucuoğlu kendi ürettiği değirmende buğdaydan ürünler üretiyor. Değirmenini kendi dükkanında bulunduran Kapucuoğlu sadece Çanakkale yöresinin lezzetlerini satıyor. Değirmencilik, Kapucuoğlu ailesinde yadigar bir meslek olma özelliği taşıyor. Dedesi ve babası değirmenci olan Kapucuoğlu, kendi kullandığı buğday değirmenini de kendisi üretti.

Sıklıkla un kullandığımız günlük yaşantımızda kolay sindirilen un birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. İstatistiklere göre; Türkiye’de günde 85 milyon ekmek üretimi gerçekleşmekte. Üretilen bu ekmekler sofralarda yer alırken birçoğu da ziyan olma durumuyla karşıya kalıyor.

“BEYAZ UNDAN DOLAYI HASTANELERDE YER KALMADI”
Eski Değirmenci, şimdilerde esnaf Ramazan Kapucuoğlu unun zararlarını, “Yıllar önce bu tip değirmenlerde köylülerimiz, insanlarımız un öğütüyorlardı. Şimdi beyaz un çıkınca terkedildi ama şimdi faydalı olduğu ortaya çıkınca, açık konuşmak gerekirse bilinçli okumuş kesim biraz daha tercih eder oldu. Köylümüz maalesef beyaz un diye tutturuyor, sonuçta hastanelerde yer kalmıyor. Sebebi beyaz un çok tehlikeli bir maddedir. Ben bu kanıya bir değirmenci olarak varıyorum. Çünkü un muhteviyatı dışında sadece nişasta muhteviyatını gündeme getiriyor. Beyaz unun sindirilmesi çok kolay ama sağlığa çok zararlıdır” sözleriyle ifade etti.

“BUĞDAY DEĞİRMENDE KEPEKLİ ÜRETİLİR”
“Değirmenin çalışma prensibi, iki tane yuvarlak taşımız var. Bir tanesi altta sabit. Üstteki taş sürekli olarak dönüyor. Ortadan dökülen buğdayı kepekli un haline getiriyor. Kepekli olmasının sebebi işlenmemiş olmasıdır. Doğala yakın bir ürün elde edilir. Kepek ile beraber öğütülür fakat un fabrikalarında kepek ayrıştırma işlemine tabi tutulur.”

“KEPEK İÇERİSİNDE B VİTAMİNİ TAŞIR”
“Kepek içerisinde B vitamini taşır. Buğdayın olmaz ise olmazıdır. Ama en önemli etken buğdayda da vaz geçilmez olan rüşeymdir. Rüşeym buğdayın topraktan çıkarıldığı kısmında kalan bölümüdür. Buğdayın uç kısmındaki sivri bölümüdür. Vitamin değeri olarak birçok özelliği taşıyan canlı bir maddedir. E ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Buğdaydaki E vitamini insan vücudunun bağışıklık sistemini yukarıya taşıma özelliği gösterir.”

“SATILAN ÜRÜNLER TAMAMEN YÖRESEL”
“Dükkanımızda buğdaydan üretilmiş ürünler satılıyor. Erişte, makarna satılıyor. Yerel sarı buğdaydan üretilmiş bulgur satılmaktadır. Dağ çayları bulunuyor, dağ çayları tamamen kaz dağlarından toplanmaktadır. Dükkandaki bütün ürünler ve satılan malzemeler Çanakkale yöresine ait lezzetlerdir”

Kapucuoğlu, Cevatpaşa Mahallesi Zübeyde Hanım Sokak’taki yerinde doğal ürünleriyle müşterilerini bekliyor.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech