Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar’ın altında kaldık

Cuma itibari ile Dolar

Cuma itibari ile Dolar 3.95, Euro 4.68 TL dolaylarında seyrediyor. Doların yükselişi ile her şeyde olduğu gibi ithalat yolu ile ülkeye giren ürünlerde de zam meydana geldi. Artan vergiler ve hükümetin zam politikaları nedeniyle zor anlar yaşayan vatandaşa, bir de beli bükülen esnaf dahil oldu. “Çözüm Yerli Üretim” sesleri yükseliyor.

Geçtiğimiz hafta Dolar 3.97 TL’yi, Euro 4.72 TL’yi gördü. Dolar ve Euro’nun kontrolsüz yükselişi tüm yurtta birçok farklı sektörü doğrudan vurdu. Dolar’a endeksli yaşayan bir ülke olmamız sebebi ile ithalat değerleri ve sektörel satışlar yükselişten oldukça zarar gördü. Türkiye’nin ham madde ve sanayi ürünü olarak ihracattan ziyade ithalat değerleri fazla olan bir ülke olması sebebi ile yerel bazda sektörler ağır darbe aldı. Artan vergiler, hükümetin sürekli yükseliş gösteren zam politikaları ve Dolar-Euro’nun yükselişi karşısında vatandaş alçalışa geçti. Dolar yükseldikçe vatandaş düştü.
Çanakkale kent esnafları döviz değerlerinin bu denli yükselmesinden dert yanarken, zaten vergi ve zamlarla boğuşuyorduk bir dolar artışı eksikti yorumları yapıldı. Kent halkı ekonomide kurtuluşun yerli üretime dayandığını belirtti.

“EKONOMİDE ÇÖZÜM YERLİ ÜRETİMDİR”
Çanakkale’de zücaciyeciden ziraat mühendisine, oto lastikçisinden beyaz eşya satıcısına, vatandaş yerli üretime geçmez isek dolar yükselir biz düşeriz yorumunda bulundu.

“ZİRAİ ÜRÜNLERDE YÜZDE 10-15 ZAM GERÇEKLEŞECEK”
Gürcan Balcı Ziraat Mühendisi, “Tarımsal ürünlerde Dolar ve Euro artışından dolayı zam söz konusu olacaktır. Ki zaten Zirai ürünler Dolar ve Euro kur farkından doğrudan etkilenen ürünlerdir. Tarımsal ürünler döviz kurundaki artıştan dolayı yüzde 10-15 zamma uğrayacak. Dolar ne kadar artış gösterirse gübre ve tarımsal ürünlerde fiyat artışı da o denli gerçekleşiyor.”
Yerli ürünlerin ham maddeleri dış piyasadan geldiği için yerli ürünlerde dahi zam olacaktır. Vatanımızda bütün ürünler mevcut fakat gübrelerde azot oranı bulunmadığı için azot dışarıdan geliyor. Tarımsal gübrelerde yüzde 15 azot oranı mevcuttur. Bu azotun toprakla birleşimi sayesinde gübre oluşur fakat azot dış piyasadan ithal edilmektedir. Bu da yerli gübre de fiyat artışına neden olur. Yazın 50 TL’ye satılan gübre şu anda 70 TL’yi gördü.”

“DÖVİZ ARTIŞI İLE BEYAZ EŞYA PAHALI OLACAKTIR”
Eyüp Sessiz Ses Elektronik, “ÖTV zammından sonra beyaz eşyada fiyat değişikliği oldu. Firmalar fiyat artışını uygulamaya çalıştıkları kampanyalarla aşağıya çekmeye çalışıyorlar. Dövizdeki artış şu anda tam olarak fiyatlara yansımadı fakat uzun vadede beyaz eşyada pahalılık söz konusu olacaktır. Enflasyondan dolayı maaşlara uygulanan zamlarla bu durumun tolere edileceğini düşünüyorum. Alım gücü eskiye nazaran şu anda azalmış durumda.

Yeni yılda 2018’de ürünlere mutlaka döviz artışlarının yansıması olacaktır. Ama 2019’da seçim olacağından ötürü hükümet tarafından piyasaya yapılacak müdahaleler ile rahatlama söz konusu olacaktır”

“TÜTÜNDE VERGİLERDEN NASİBİNİ ALDI”
Günay Yerli Tütüncü, “Uygulanan zamlarla ve artan vergiler sonucu tütün fiyatlarında değişim olacaktır. 3 TL’den sattığımız ürünleri 5 TL’den satar hale geldik. Önceden Adıyaman çiftçisi türünü ucuza tedarik edebiliyordu. Şimdi kooperatif adı altında şirketleşme söz konusu. Bu da ürünün fiyatını etkiler diye düşünüyorum. Sigara paketlerine uygulanan zamlarla vatandaş ucuz olması sebebiyle alım gücünü rahatlatmak adına tütün sigaraya yöneldi. Fakat tütün sigarada ise şu anda fiyat artışı söz konusu. Maliyeti 100 TL olan tütünden 1.300 TL vergi alınıyor. Verginin adı ÖTV vergiler yapmış olduğumuz satışlardan sağladığımız gelirin daha üstünde seyrediyor. Tütüncüler olarak Devlet’e ödemiş olduğumuz vergi çok fazla.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOLARA BAĞIMLI BİR ÜLKEDİR”
Ersel Özmen Oto Lastikçi, “Lastiklerdeki fiyat artışı arttı. Dışarıdan gelen Çin mallarına yüzde 500 uygulanan vergilerden sonra yerli piyasadaki mal satılsın diye vergiler aşırı arttı. Dışardan gelen mallara uygulanan yüksek vergi oranları ile yerli malların satılması hedeflendi. Bu hamleden sonra Çin mallarının fiyatları yükseldi, yerli malların fiyatları da yükseldi. Dolar yükseldi. Doların yükselmesi ile kademe kademe uygulanan yüzde 3’lük artışlarla totalde zam yüzde 40’lara geldi. Kademe kademe her şeye, her ürüne zam geliyor.

Buda mazota zam gelse dahi, ben hala 100 TL’lik mazot alıyorum gibi bir durum oluşuyor. Türkiye Cumhuriyeti ham maddesi Dolar’a bağlı bir ülke olduğu için insanlarda maaşlarını TL ile aldıkları için fakirleşme söz konusu oldu. Alım gücü düştü, alım gücü düştükçe küçük esnafta batıyor. Dükkanlar tek tek kapanıyor. Yeni yılda da ekonomiden ümidimiz yok.

Ekonomide çözüm yerli üretimde. Yerli üretim ile işsizlikte yok olur, vergilerde azalır. Yerli üretimi yapalım ihraç edemezsek ürünü kimse alamazsa en kötü biz alır kullanırız.”

“ÜRÜNLER ZATEN PAHALI GELİYORDU ŞİMDİ NE OLACAK?”
İsmail Saraç Hırdavat, İnşaat Ürünleri, “Dolar ve Euro’nun yükselişi bizi oldukça etkiliyor. Satılan bütün ürünlerimiz günlük döviz bazında fiyatlanıyor. Kur farkından oluşan yükselme ile bizlerde sürekli zam yiyoruz. Artan zamlarla alım gücüde düşüyor.

Ekonomide çözüm olarak, Devlet acilen bir müdahalede bulunmak zorundadır. Sürekli vergilerden belimizi doğrultamıyoruz. Vergimi ödeyelim, kendimizi mi geçindirelim, ürün mü alalım. Bizler ne yapacağımızı şaşırdık. Müşterinin alım gücü yok. Müşteri ürünler zaten pahalı diyor, şimdi artık iyice satışlar düşer. Dövizdeki her yükseliş esnafa kayıp olarak geri dönüyor.”
Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech