Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi Alan’da restorasyonlar hız kesmiyor

Gelibolu Yarımadasındaki çalışmalar hız

Gelibolu Yarımadasındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, restorasyon çalışmalarını tarihi alanın her noktasında sürdürülüyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının çalışmaları kapsamında, Anzak Koyu’nda bulunan ve Atatürk’ün, ölen Anzak Askerleri için söylediği sözleri ihtiva eden kitabelerin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Çalışmaları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yakından takip etti.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir çalışmaların tamamlanmasının ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getridi; “Bu kitabeler çok uzun yıllar önce burada Anzak Koyu’nda Atatürk’ün sözlerini ihtiva eder şekilde ortaya konulmuştu. Fakat daha sonraki süreçlerde gerek coğrafi koşullar, gerek insani etkenler gerekse rüzgar, güneş, yağmur, kar, don gibi koşullardan dolayı kitabeler eskimiş ve dökülmeye başlamıştı. Yer yer insan hayatı için de tehlike arz etmeye başlamıştı. Biz de geçtiğimiz günlerde  alanda bulunan bu 15 kitabeyi bakım, tamir, restorasyona tabi tutmaya karar verdik. Basında tamamen yanlış haberler yapıldı. Maksatlı, çarpıtılmış bir şekilde sanki kitabeler yok ediliyormuş, harap ediliyormuş gibi kamuoyuna yansıtılmaya çalışıldı. Biz tarihi alanda, tarihten bize emanet olarak kalan ne varsa hepsini aslına uygun bir şekilde ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Şu anda en son olarak Atatürk’ün maskını da koyduk. Avustralya ve Yeni Zelandalılar için çok önemli, çok kıymetli olan Atatürk’ün sözleri, kitabelerde yerini almış oldu.”

Engin Ören

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech