Kara CUMPA

Kara Cuma (Black Friday), adıyla gündemde olan alışveriş gününde birçok mağazada indirim yapıldı. Bir anlamda mağazaların yıl sonu stok eritme stratejisi olan alışveriş günü kente de yansıdı.

“Kara Cuma” (Black Friday), yılbaşı öncesi tenzilatlı alışveriş gününe verilen isim olarak biliniyor. “Kara Cuma” Amerikalılara özgü olarak bilinse de giderek her ülkeye yayılmaya başladı. Öyle ki ülkemizde de “Kara Cuma” alışverişinde hareket beklendi. Bir gün öncesinden internet alışverişlerinde yaşanan hareketlenmeler gün içinde de kendini gösterdi.
ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günü 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul ediliyor. Mağazalar çok erken saatte açılıp, geç saatlerde kapanıyor. Farklı açıdan bakıldığı zaman mağazalar yıl sonunda kalan ürünlerin satışını yaparak yenilerine yer açıyor.
Philadelphia’da ise alışveriş gününde şehir içinde oluşan yoğun trafik nedeniyle cuma gününe “Kara Cuma” adı verilmiş ve o tarihten bu yana Şükran Günü’nü izleyen cumalar, Kara Cuma olarak adlandırılmaya başlanmıştır.
Kara Cuma bizde bile alışveriş günü haline gelerek tüketiciyi çekmeye başladı. Mağazaların indirim ilanlarının yanı sıra Cuma Pazarı da sabahın erken saatlerinde kalabalıklaşarak nasibini aldı.

Yıldız Sağlam – G. Nermin YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.