Kadın, Yaşam, Özgürlük

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kentteki son etkinlik olan Çanakkale Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe, birçok sendika ve farklı gruplar katıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kentteki son etkinlik olan Çanakkale Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe, birçok sendika ve farklı gruplar katıldı.Yürüyüşe çok sayıda vatandaş da ilgi gösterdi. Golf aile çay bahçesinden başlayan yürüyüş, iskele meydanda son buldu. İskelede yürüyüş son bulmasının ardından basın açıklaması okundu. Kadına şiddet, devletin kadınlar hakkındaki yanlış politikaları ve toplumsal cinsiyetçilik eleştirildi.

Basın açıklamasında, “Kadınlar dünyanın dört bir yanında ayrımcılığa ve ataerkil şiddete maruz kalmaktadırlar. Her gün en az iki kadın cinayeti yaşanıyorken, iyi hal ceza indirimleri uygulanmaya devam ediyor. Kadına yönelik sistematik erkek devleti şiddeti artmaktadır. AKP’nin 15 yıl boyunca kadını değil aileyi koruma politikaları kadının adının bakanlıktan çıkarılması ile sonuçlandı. Tek tip yaşam biçimini dayatan söylem ve pratikler, OHAL ve kanun hükmünde kararname ile meşrulaştırılıyor” sözleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com