Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YOKSULLUK SINIRI VE ÖĞRETMEN

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal durumlarını ortaya koyan bir araştırma yaptı.

O araştırmanın özeti şöyle:

Eğitim-İş’in, 26 ilde 906 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı “Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri” adlı araştırma sonuçlarına göre öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikayetçi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77’si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybettiğini belirtirken, yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünüyor.

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 44’ünün ikiden fazla kredi kartı kullanıyor ancak yüzde 24’ü kredi kartının sadece asgari borcunu ödeyebiliyor. Öğretmenlerin yüzde 20’si esnafa, yüzde 23’ü ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 36’sı ise annesinden ve babasından maddi destek alıyor. Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor, yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor.

Araştırma sonuçları öğretmenlerin yüzde 91’inin Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarını nitelikli bulmadığını da ortaya koydu. Öğretmenlerin yüzde 85’i liselere giriş sınavı ile ilgili, yüzde 77’si üniversite giriş sınavı ile ilgili yapılan değişiklikleri olumsuz bulduğunu ve onaylamadığını belirtti.

Peki Eğitim İş araştırmasına göre öğretmen hükümetten ne istiyor? 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün ‘onlar geleceklerimizi yetiştiriyor’ gibi sözlerle kutlandığı ülkemizde öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını istiyor. 12 maddelik istek paketinde neler var?

Öğretmen Ne İstiyor?

1. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir.

2. Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

3. Öğretmenlerin ek ders ücretleri en az 25 TL olmalıdır.

4. Öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır.

5. İnternet hizmeti öğretmenlere ücretsiz olmalıdır.

6. Öğretmenlere toplu taşıma araçları ücretsiz olmalıdır.

7. Öğretmenlerin sınav görev ücretleri en az iki katına çıkarılmalıdır.

8. Öğretmenlere temsil tazminatı ödenmelidir.

9. Öğretmenlere kira yardımı verilmelidir.

10. Çocuk yardımları artırılmalıdır.

11. 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır.

12. Yönetici atamalarında liyakat esas alınmalıdır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech