“Kadının mücadelesi Havva Ana’nın isyanıdır”

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle basın açıklaması yaptı.

Kadın Hakları Komisyonu, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamaya Diktatör Rafael Trujillo’nun zorbalığına karşı mücadele vererek Dominik Cumhuriyeti’nde özgürlük, adalet ve umudun sembolü olan Mirabal Kardeşler’in örnek teşkil ettiğini ifade ederek başladı.
“Kendisini ülkenin ve vatandaşların sahibi sanan, politik şiddet eylemleri ve siyasi suçlarla iktidarını pekiştirmeye yeltenen tüm iktidarlara ise bir ders niteliğindedir. Tek adamlık hevesine soyunmuş her Trujillo, milyonlarca Mirabal kardeş yaratacak, yarattığı direnişin karşısında aciz ve hükümsüz kalacaktır. Kadına yönelik her türlü şiddet münferit değil, sistematik ve politiktir.” şeklinde devam eden açıklama; “Özgürlük karakteri ve demokrasi kültüründen uzaklaşan toplumlarda şiddet olgusu yükselir ve kadını hedef alır.” şeklinde sürdü.

ŞİDDETİN TÜM ÖRÜNTÜLERİ KADINLARIN ÜZERİNE ÇÖKMÜŞTÜR”

Açıklama, Atatürk’ün cumhuriyet devrimleriyle çağ atlamış olan kadının hak ve statüsünün , içinde bulunduğumuz politik süreçte darbe aldığına dikkat çekilerek şöyle devam etti: “Ailede, sokakta, okulda, işyerinde, kamuda ve yargıda şiddetin tüm örüntüleri kadınların üzerine çökmüştür. Kadının insan haklarına yönelik uluslararası sözleşmeler küresel siyasi arenada muhafazakar demokrat imajının bir parçası olarak imzalanmış ise de iç hukukta uygulanmamış, fiilen rafa kaldırılmıştır. Anayasal hak, statü ve güvenceleri iç siyasette iktidarlık yarışına kurban edilmiş, kararnamelerle darbeye uğramıştır. Dernekleri kapatılan, sokaklardan yasaklanan, gülmekten men edilen, örgün öğrenimin dışına itilen, muhalif kimlikleri nedeniyle tutuklanan, korunma talebiyle başvurduğu merciden ‘Ölüm Allah’ın emridir’ cevabını alan kadınların var olma mücadelesi her zamankinden daha güçlüdür.Kadının hak ve memleket mücadelesi Havva Ana’nın isyanındadır. Tüm yurtta yükselen tencere tava seslerindedir. Gezi Parkına girerek el ele tutuşan annelerin yüreklerindedir.Yüksel caddesinde rehin alınan İnsan Hakları Anıtı’ndadır.Boyun eğmeye hayır diyen kadınların türkülerindedir.”

“KADINLAR GASP EDİLEN HAKLARINI YENİDEN TESİS EDECEKTİR”
Günün anlam ve önemi için yapılan açıklamanın sonunda, Çanakkale özeli de unutulmayarak şöyle yer verildi: “Çan, Bayramiç, Ayvacık ve Yenice ilçelerimizde alınterini döktüğü bir karış yurt toprağını korumak için maden ve santral şirketlerinin önünde dikilen, köylerine rant, komisyon ve zehri sokmayan kadınların kenetlenen ellerindedir. Tecavüz yasasına karşı İskele Meydanı’nda manifesto veren Çanakkaleli kadınların dik duruşundadır. Kadın katliamlarına karşı ‘Gel sen de otur, dünya dursun’ diyerek adalet nöbeti tutan kadınların azmindedir. Atatürk cumhuriyetinin aydınlık, laik, özgür ve çağdaş kadınları hakkını, hukukunu, cumhuriyetini, çocuklarını ve geleceğini korudukça; hiçbir diktatörlük girişimi nihai zaferini ilan edemeyecektir. Kadınlarımız gasp edilen tüm haklarını yeniden tesis edecektir. Dayanışmamız ve örgütlülüğümüz hiçbir baskının, zorbalığın, kararın, infazın erişemeyeceği bir yerde; aydınlık zihinlerimizdedir.”

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com